Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna części mieszkania w pierwszej grupie podatkowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.07.2015

Trzy lata temu wraz z rodzicami zakupiliśmy dla mnie mieszkanie, ja mam większy udział we własności. Obecnie chcę je sprzedać, a później kupić domek. Czy rodzice, dokonując darowizny na moją rzecz (pierwsza grupa podatkowa) swojego udziału w mieszkaniu, będą musieli zapłacić podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie, rodzice nie zapłacą tu podatku dochodowego od osób fizycznych, albowiem darowizna udziału nie powoduje u darczyńcy powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się w ogóle do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Dodać jeszcze można, że w ogóle jedynie odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie zbycie nieodpłatne, mieści się w źródle, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Ponadto córka jako obdarowana nie zapłaci podatku od spadków i darowizn albowiem ustawodawca w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zwolnił od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych, jeżeli (co do zasady) zgłoszą nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lecz obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

 

Córka natomiast, sprzedając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, uzyska przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ergo, od dochodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podatek dochodowy wyniesie 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą tą jest – w pewnym uproszczeniu – dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, a kosztami. Przychodem jest co do zasady wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, kosztami są natomiast udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, z tym że za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia ww. udziału nabytego w drodze darowizny uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 8 =

»Podobne materiały

Czy można obniżyć podatek od sprzedaży darowanego mieszkania?

W 2007 r. otrzymałem w drodze darowizny mieszkanie od mojej babci. Nie byłem w nim zameldowany, ale wyremontowałem je (na fakturach widnieje jednak mój adres, a nie adres tego mieszkania). Sprzedałem je w 2009 r. i wiem, że od tej sprzedaży muszę zapłacić podatek w wysokośc

Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Na mocy testamentu sporządzonego przez moją zmarłą siostrę nasza mama i córka siostry odziedziczyły po niej dom. Po uprawomocnieniu się wyroku w listopadzie 2008 r., sprzedały dom pół roku później. Czy mama musi zapłacić teraz podatek od sprzedaży?

Jak nie płacić podatku z tytułu służebności osobistej?

Kilka miesięcy temu w formie darowizny (akt notarialny) wuj przekazał nam dom, budynki gospodarcze i działkę. Dom nadaje się do kapitalnego remontu, a budynki do wyburzenia, ale gmina podniosła znacznie oszacowaną przez nas wartość nieruchomości i nałożyła na nas wysoki podatek. Na
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »