.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna samochodu w rodzinie a podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 19.04.2021 • Zaktualizowane: 19.04.2021

Poszukuję informacji na temat opodatkowania darowizny w rodzinie. Chodzi o samochód, który jest obecnie własnością mojego męża oraz teściowej po połowie udziałów. Z mężem mamy wspólność majątkową, auto zostało zakupione już po naszym ślubie, jego wartość to ok. 25 tys. zł. Planujemy rozwód i ustaliliśmy z mężem, że ja zachowam auto. Jako że jestem świeżo upieczonym kierowcą, chciałabym uczynić współwłaścicielem auta mojego tatę, ze względu na zniżki w składkach OC, jakie on posiada, bo moje byłyby bardzo wysokie. Jak poprawnie wykonać darowiznę samochodu, aby uniknąć płacenia podatków? Czy da się zrobić taki ciąg darowizn: teściowa przekazuje swoje 50% mężowi, mąż przekazuje 100% mnie, a ja powiedzmy 20% udziału swojemu tacie? A może uwzględnić przejęcie udziału od męża przy podziale majątku? Jak takie darowizny zgłosić poprawnie w urzędzie skarbowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna samochodu w rodzinie a podatek

Podatkiem od spadków i darowizn a podział majątku małżeńskiego

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na kilka istotnych przepisów. Na początku kwestia darowizn. Otóż zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (ustawy SD) zwalnia się od podatku darowizny dokonane przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę pod warunkiem, że osoba obdarowana zgłosi ten fakt do naczelnika US w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny na druku SD-Z2. Jak zatem widać, darowizny w linii teściowa – synowa czy swatowie nie korzysta z opisanego zwolnienia.

 

Podatkiem od spadków i darowizn nie jest objęte nabycie w drodze podziału majątku małżeńskiego. Tego rodzaju czynność nie jest wymieniona w art. 1 ustawy SD określającym katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Ponadto w myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy PIT) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. W konsekwencji otrzymanie danej rzeczy na mocy podziału majątku nie podlega ani podatkowi SD, ani podatkowi PIT.

 

Darowizna do majątku osobistego małżonka

Zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. W rezultacie, jeżeli małżonek otrzymuje darowiznę w czasie trwania małżeństwa, to taka darowizna stanowi jego majątek osobisty. Oczywiście również darowizna po rozwodzie stanowi majątek osobisty takiej osoby.

 

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Przenosząc powyższe unormowania na grunt przedstawionej sprawy, należy wskazać, że na skutek podziału majątku małżeńskiego otrzyma Pani 50% udziałów w samochodzie. Tego rodzaju czynność jest wolna od jakichkolwiek podatków. Nie polecam opcji dokonania darowizny pozostałych 50% bezpośrednio od teściowej dla Pani, ponieważ to wiązać się będzie z koniecznością zapłaty podatku od darowizny. Co ważne, jeżeli otrzyma Pani darowiznę od męża po rozwodzie, to również ze zwolnienia nie będzie można skorzystać, bo rozwiedziony małżonek jest wtedy zaliczany do III grupy podatkowej.

 

Formularz SD-Z2

W rezultacie najlepszą opcją byłoby, aby jeszcze przed rozwodem teściowa darowała swojemu synowi 50% udziałów w samochodzie, a następnie syn jeszcze jako Pani mąż dokonał darowizny tychże udziałów na Pani rzecz. W takim przypadku składa Pani zgłoszenie SD-Z2 i w zakresie takiej darowizny (z majątku osobistego męża do majątku osobistego Pani) korzysta Pani ze zwolnienia od podatku. Następnie 50% udziałów w samochodzie przekazuje Pani swojemu tacie, który również zgłasza ten fakt do US na formularzu SD-Z2 i tym sposobem korzysta ze zwolnienia od podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton