.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna pieniędzy w rodzinie - zgłoszenie do urzędu skarbowego

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 22.03.2021 • Zaktualizowane: 22.03.2021

Brat mojego ojca chciałby przekazać mu w darowiźnie 25 tys. zł. Pieniądze te pochodzą ze sprzedaży nieruchomości w 2015 r. i stryj przechowuje je w gotówce w domu. Z kolei wujek ojca (brat dziadka) chciałby darować tacie 8 tys. zł – to oszczędności z odkładanej emerytury, które również przechowuje w gotówce. W związku z planowanymi darowiznami mamy kilka pytań natury podatkowej. Chodzi między innymi o prawidłowe ich zgłoszenie do skarbówki (formularz SD-Z2). Chcielibyśmy skorzystać ze zwolnienia podatkowego, czy wystarczy, jeśli pieniądze zostaną wpłacone przez dokonanie w oddziale banku wpłaty gotówkowej na konto obdarowanego, czy też darczyńcy powinni wpłacić pieniądze na własne konta bankowe, a następnie wykonać przelew? Czy fakt, że pieniądze były dotychczas przechowywane w gotówce, stoi na przeszkodzie, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny? Czy w umowie darowizny 25 tys. zł należy wskazać, że pieniądze te pochodzą ze sprzedaży nieruchomości? Ojciec planuje wkrótce nabyć nieruchomość za własne środki oraz te z darowizn i zależy nam na prawidłowym ich zgłoszeniu, aby uniknąć zarzutu dochodów z nieujawnionych źródeł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna pieniędzy w rodzinie - zgłoszenie do urzędu skarbowego

Forma przekazania darowizny pieniężnej dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego

Otrzymanie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na osobie otrzymującej darowiznę. Trzeba jednak wskazać, że w przypadku darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku pod pewnymi warunkami. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (ustawy SD) – jeżeli darowizny są dokonywane przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, w formie pieniężnej za pośrednictwem rachunku bankowego lub przekazu pocztowego, a osoba obdarowana złoży w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zgłoszenie SD-Z2, to taka darowizna w całości korzysta ze zwolnienia od podatku niezależnie od kwoty.

 

Zatem obdarowany musi otrzymać środki na swój rachunek bankowy. Nie ma natomiast warunku, aby środki w momencie darowizny znajdowały się na rachunku bankowym darczyńcy. Wskazać także należy, że dla możliwości skorzystania ze zwolnienia nie ma znaczenia źródło pochodzenia środków pieniężnych ani też to, w jakiej formie są przechowywane. Przejdźmy zatem do odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.

 

Darowizna pieniędzy między rodzeństwem – zwolnienie podatkowe

Zacznijmy od darowizny od brata Pańskiego ojca na jego rzecz. W tym przypadku Pański ojciec może skorzystać ze zwolnienia, ponieważ darowizna będzie od jego brata. Ważne jest, aby darowiznę ojciec otrzymał w formie wpłaty na rachunek bankowy lub w formie przekazu pocztowego, a nie w formie gotówki do ręki. Ojciec musi też złożyć SD-Z2. Natomiast dla możliwości skorzystania ze zwolnienia nie ma znaczenia, że pieniądze były dotychczas przechowywane w gotówce. Kluczowe jest to, w jaki sposób pieniądze zostaną przekazane pomiędzy darczyńcą a obdarowanym.

 

Darowizna pieniędzy w II grupie podatkowej

Teraz co do drugiej darowizny, czyli od wujka Pańskiego ojca na jego rzecz. Ta darowizna nie korzysta ze zwolnienia od podatku, ponieważ w myśl przepisów ustawy nie jest to osoba z najbliższej rodziny. W przypadku takiej darowizny Pański ojciec będzie musiał zapłacić podatek od darowizny na zasadach ogólnych. Gdyby jednak kwota darowizny nie przekracza w II grupie kwoty 7276 zł, to spadkobierca nie musi składać żadnej deklaracji, ponieważ nie podlega ona opodatkowaniu. Proszę jednak pamiętać, że jest to kwota obejmująca sumę darowizn z okresu ostatnich 5 lat, a nie wartość pojedynczej darowizny.

 

Teraz co do samego zgłoszenia darowizny: w mojej ocenie wystarczające jest, aby pieniądze były wpłacone na konto w oddziale banku. Jest to bowiem przekazanie na rachunek płatniczy obdarowanego, o którym stanowi art. 4a ustawy SD. Przy czym okoliczność przechowywania przez darczyńców pieniędzy w gotówce w domu nie stoi na przeszkodzie, aby Pański ojciec skorzystał ze zwolnienia od podatku.

 

Zapytał Pan również: „Czy w umowie darowizny 25 tys. zł należy wskazać, że pieniądze te pochodzą ze sprzedaży nieruchomości?” – Informuję więc, że ani przepisy podatkowe, ani też przepisy Kodeksu cywilnego stanowiącego o umowie darowizny nie zawierają takiego warunku. Nie trzeba wskazywać źródła pochodzenia pieniędzy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton