Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od rodziców a obowiązek podatkowy

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 01.05.2017

Moi rodzice chcą przekazać mi darowiznę w formie przelewu środków na konto bankowe (wartość powyżej 10 tys. zł). Kwotę tej darowizny planuje wykorzystać na zakup mieszkania. Mieszkanie kupuję razem z żoną, z którą mam wspólnotę majątkową. Czy w przedstawionej sytuacji przekazania darowizny następuję obowiązek podatkowy? Jeśli istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku podatkowego, to jakie warunki muszę spełnić? Z informacji, jakie znalazłem w Internecie, darowizna w ramach najbliższej rodziny (grupa zerowa), nie podlega opodatkowaniu. Podkreślę jednak, że w moim przypadku kwotę darowizny przeznaczam na zakup mieszkania wspólnie z żoną, która wobec moich rodziców nie jest już zaliczana do tzw. grupy zerowej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna od rodziców a obowiązek podatkowy

Fot. Fotolia

Słusznie ustalił Pan, że w ramach tzw. grupy zerowej obdarowani zwolnienie są z podatku przy jednoczesnym obowiązku złożenia zawiadomienia o otrzymaniu darowizny. Nie będę przytaczać tutaj całego przepisu, ponieważ zapewne zapoznał się z nim Pan.

 

Rodzice mają prawo wskazać, że darowizna pieniężna jest tylko Pana majątkiem. Jednak nawet bez tego wskazania darowizna stanowi majątek osobisty małżonka. Zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte rzez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

 

Nie ma tu żadnego problemu, jeśli posiada Pan odrębne od małżonki konto bankowe. Rodzice, wpłacając na Pana rzecz pieniądze, powinni w tytule wpisać: „darowizna do majątku osobistego”. Pan ma prawo wykorzystać te pieniądze dowolnie. Także na zakup wspólnego z żoną mieszkania. Nie oznacza to, że żona stanie się właścicielem tych pieniędzy. Pieniądze, które wykorzysta Pan z darowizny na ten zakup, będą Pana nakładem z majątku osobistego na majątek wspólny. Co oznacza, że w przypadku ewentualnego podziału (czego oczywiście nie życzę) Panu zostanie ten nakład odliczony z wartości mieszkania, a pozostała cześć będzie wartość, jako wspólna, będzie do podziału. Oczywiście chodzi o kwestie finansowe. Jeśli przy podziale majątku to Pan dostałby mieszkanie, to musiałby Pan zwrócić żonie jedynie połowę wartości pozostałej po odliczeniu nakładu. Mam nadzieję, że dobrze to wyjaśniłam, kwestie wspólności majątkowej i rozliczania nakładów są skomplikowane.

 

Poprzez zakup mieszkania do majątku wspólnego żona nie staje się w żaden sposób obdarowana przez teściów. Warto jednak dokładnie opisać przelew, a w samej umowie kupna zaznaczyć, że część pieniędzy na zakup mieszkania pochodzi z Pana majątku osobistego uzyskanego w drodze darowizny od rodziców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + II =

»Podobne materiały

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »