.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Darowizna gospodarstwa rolnego a zachowek

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 21.10.2021 • Zaktualizowane: 21.10.2021

Aktem darowizny po śmierci mojego męża przekazałam gospodarstwo rolne o wartości 225 tys. zł mojemu synowi. Gospodarstwo to, było własnością moją i męża. Czy w związku z tym córka może dochodzić zachowku i od kogo oraz ewentualnie w jakiej wysokości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna gospodarstwa rolnego a zachowek

Umowa darowizny gospodarstwa

Poprosiłam Panią o sprawdzenie ewentualnego dokumentu darowizny gospodarstwa, bowiem od warunków powyższej umowy darowizny będzie zależało ewentualne dochodzenie przez córkę roszczenia o zachowek. W przypadku bowiem gospodarstw rolnych nie jest to zawsze sprawa oczywista, gdyż gospodarstwo darowane za tzw. prawo nabycia do emerytury nie wlicza się do roszczenia o zachowek.

Zachowek po przekazaniu gospodarstwa

Należy podnieść, iż stanowisko orzecznictwa jest jednolite, że przy ustalaniu zachowku nie uwzględnia się wartości gospodarstwa rolnego przekazanego przez spadkodawcę następcy na podstawie umowy przewidzianej w art. 59 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

 

Jeżeli jednak była to „zwyczajna” darowizna – bez powyższego zastrzeżenia, córka, która nie została obdarowana (a darowizna wyczerpuje masę spadkową), może po Pani ewentualnej śmierci dochodzić roszczenia o zachowek od Pani syna.

 

Zgodnie z treścią art. 991 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Mając natomiast na uwadze art. 1000:

 

„§ 1. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

§ 2. Jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

§ 3. Obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny”.

 

Z uwagi na to, jeżeli spadkodawca, czyli Pani – dokonał darowizny wyczerpującej cały spadek, uprawniony do zachowku może dochodzić od obdarowanego roszczenia o zachowek w graniach określonych w art. 1000 Kodeksu cywilnego (wyrok SN z dnia 30.01.2008 r., sygn. akt III CSK 255/07). Córka może więc w takim przypadku dochodzić powyższego roszczenia od obdarowanego syna. Niniejsze jednak stanie się aktualne po śmierci spadkodawcy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl