Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna dla Polaka z irlandzkim obywatelstwem

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 03.07.2018

Czy mogę jako Polak z nabytym irlandzkim obywatelstwem i paszportem otrzymać darowiznę od rodziców w postaci nieruchomości lub gotówki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Darowizna dla Polaka z irlandzkim obywatelstwem

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie ma przeszkód, aby otrzymał Pan od swoich rodziców darowiznę w formie gotówki bądź też nieruchomości. Jeśli chodzi o darowiznę pieniężną, to w zasadzie nie ma przepisów zabraniających jej dokonania nie tylko na rzecz Polaka zamieszkałego za granicą, ale nawet i cudzoziemca.

 

Problematyczne mogłoby być jedynie darowanie nieruchomości, ale wówczas, gdyby był Pan cudzoziemcem, a to dlatego, że pewne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości wynikają z przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z dnia 24 marca 1920 roku.

 

Generalną regułą jest to, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, a cudzoziemcem w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego. Pan jednak posiada polskie obywatelstwo, więc i te ograniczenia nie mają do Pana zastosowania, gdyż ustawa ogranicza tylko i wyłącznie obrót nieruchomościami na rzecz osoby, która polskiego obywatelstwa nie ma. Natomiast Pan posiada obywatelstwo i polskie i irlandzkie, stąd może otrzymać nieruchomość w drodze darowizny.

 

Jeśli byłaby to nieruchomość rolna, to przy nabyciu nieruchomości rolnej przez cudzoziemca, ograniczenia byłyby dalej idące, bo należałoby przestrzegać dodatkowo przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U.. poz. 1433) i późniejszych, które tę ustawę wkrótce będą zmieniać.

 

Ponieważ wspomniał Pan o irlandzkim obywatelstwie i paszporcie, to dodam tylko, iż pewne problemy będą w momencie podpisywania aktu notarialnego, ponieważ art. 85 ustawy o notariacie nakłada na notariusza obowiązek stwierdzenia tożsamości osób biorących udział w czynności. § 2 tego przepisu mówi, że „potwierdzenie powinno nastąpić na podstawie prawem przewidzianych dokumentów, a w braku takich dokumentów – w sposób wyłączający wszelką wątpliwość co do określenia tożsamości osoby biorącej udział w czynności notarialnej”. To będzie się dało zatem załatwić okazaniem irlandzkiego paszportu, na tej podstawie notariusz stwierdzi tożsamość i ów dokument wskaże w treści aktu notarialnego.

 

Przed podpisaniem aktu notarialnego będzie jednak trzeba jeszcze udowodnić notariuszowi, że Pan posiada obywatelstwo polskie,  co uprawnia Pana do nabycia nieruchomości bez ograniczeń dotyczących cudzoziemców. Notariusz będzie musiał mieć tu pewność – inaczej może odmówić sporządzenia aktu notarialnego. Dlatego warto skontaktować się z wybranym notariuszem i uzgodnić, jakiego dokumentu będzie od Pana żądał. Może tu wystarczyć okazanie polskiego dowodu lub paszportu, które utraciły ważność, albo po prostu Pana aktu urodzenia, bo z tego faktu wywodzi się Pana polskie obywatelstwo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus jeden =

»Podobne materiały

Darowizna zakładu produkcyjnego

Jakie opłaty będą związane z dokonaniem darowizny z ojca na syna zakładu produkcyjnego o wartości 350 000 zł? Ojciec otrzymał emeryturę i obecnie chce przepisać zakład na mnie. Mam dwie siostry, czy będę musiał wypłacić im jakieś pieniądze w związku z przejęciem zakładu?

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazan
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »