Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowanie majątku żonie a zachowek dla dzieci z pierwszego małżeństwa

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 05.06.2019

Przed 10 laty notarialnie darowałem część nieruchomości umową darowizny, następnie nieodpłatnym zniesieniem współwłasności pozostałą część nieruchomości mojej żonie, bez zapisu o wyłączeniu ze schedy spadkowej. Mam dwoje dorosłych dzieci z pierwszego małżeństwa (skonfliktowane ze mną) i dwoje dorosłych dzieci z obecnego małżeństwa (studiują). Przed upływem 10 lat od darowizny odwołałem testament, a żona notarialnie zrzekła się dziedziczenia. Nie posiadam już majątku (jestem emerytem). Czy żona po mojej śmierci zapłaci zachowek dzieciom z pierwszego małżeństwa? Czy może sprzedać nieruchomość lub ją darować naszym dzieciom bez konsekwencji (zachowku)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Darowanie majątku żonie a zachowek dla dzieci z pierwszego małżeństwa

Jeżeli w wyniku spadkobrania po Panu lub jeszcze za życia Pana dzieci nie nabędą żadnego majątku po Panu, ponieważ cały swój majątek przekazał Pan nieodpłatnie żonie, to w takiej sytuacji dzieci mogą być uprawnione do żądania od żony zachowku.

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

 

Według § 2 art. 991 K.c. „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Z tych przepisów regulujących problematykę zachowku wynika, iż spadkobierca zobowiązany jest w pierwszej kolejności do wypłaty zachowku. Poza spadkobiercą odpowiedzialność z tytułu zachowku mogą ponosić również osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku.

 

Według art. 993 K.c. „przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę”.

 

Zgodnie z art. 994 § 1 K.c. „przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”. 

 

Jak wynika z opisu sprawy, Pana żona zrzekła się dziedziczenia po Panu. Głównym skutkiem prawnym zrzeczenia się dziedziczenia jest wyłączenie zrzekającego się od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1049 § 2 K.c.), co oznacza, że nie będzie dziedziczył po zmarłym z ustawy, jak też nie otrzyma po nim zachowku, czy też innych korzyści przypadających mu z mocy ustawy. Czyli de facto Pana żona po Pana śmierci nie będzie spadkobiercą.

 

Darowizna uczyniona przez Pana (odpłatnie zniesienie współwłasności jest traktowane również jako darowizna) na rzecz żony będzie zaliczana do spadku po Pana śmierci, o ile została dokonana mniej niż przed 10 laty, licząc od dnia darowizny do dnia Pana śmierci (dnia otwarcia spadku). 

 

Reasumując, jeśli od dnia poczynienia darowizny na Pana rzecz minie więcej niż 10 lat licząc wstecz od Pana śmierci, to żona nie będzie odpowiadała za zapłatę zachowku. Na koniec zaznaczę, że odpłatne lub nieodpłatne zbycie przez żonę majątku nie zwolni ją z obowiązku zapłaty zachowku, jeżeli taki obowiązek wystąpi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - sześć =

»Podobne materiały

Roszczenie o zachowek w sytuacji braku dowodów na poczynioną darowiznę

Rodzice podarowali mi 20 lat temu pół domu, a pięć lat później drugą połowę z zapisem służebności. Dom był stary, więc do tego czasu wykonałam w nim generalne remonty. Drugiej siostrze darowali działkę, na której się pobudowała. Wcześniej jeszcze rodzice wybudowali za własne pieniądze dom dla mojego

Dzieci pominięte w testamencie i prawo do zachowku

Ja i moi dwaj bracia chcemy starać się o zachowek po zmarłym ojcu. Według testamentu wszystko ma dziedziczyć macocha. Co więcej, podobno ojciec za życia czynił jakieś darowizny na rzecz żony i jej dzieci. Niestety nie wiemy dokładnie, jaki majątek posiadał nasz tata. Kupował jakieś nieruchomości, al

Czy jestem uprawniony do zachowku?

Moi rodzice przepisali w 1990 r. gospodarstwo rolne wraz z domem swojej córce (czyli mojej siostrze) i jej mężowi w zamian za emeryturę. Aktualnie siostra jest po rozwodzie. Czy w takiej sytuacji będę uprawniony do zachowku po śmierci rodziców?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »