Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dane osobowe obywateli Unii Europejskiej i ich ochrona w tzw. „strefie Schengen”

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 28.08.2008

Artykuł omawia zagadnienia związane z ochroną danych osobowych obywateli Unii Europejskiej na podstawie rozstrzygnięć Konwencji z Schengen.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Problem przetwarzania danych osobowych i unormowania tego zjawiska pojawił się nie tylko na gruncie krajowych porządków prawnych, ale również prawa europejskiego, np. w konwencji z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r.

 

Konwencja poświęcona była znoszeniu kontroli granicznej między państwami Wspólnot Europejskich. Na jej podstawie w 1990 r. zostało zawarte porozumienie wykonawcze pomiędzy Francją, Włochami, Niemcami, Holandią, Belgią, Luksemburgiem, Hiszpanią i Portugalią powołujące do życia System Informacyjny Schengen (SIS), który służy wymianie informacji na temat osób przekraczających granice tych państw.

 

Od 21 grudnia 2007 r. Polska znajduje się w „strefie Schengen”, co umożliwia nam przekraczanie granic wewnętrznych Unii Europejskiej bez kontroli granicznej. Powstanie tej strefy służy realizacji zasady swobody przepływu osób, która to swoboda stanowi jedną z podstawowych zasad zagwarantowanych w traktatach ustanawiających Wspólnoty Europejskie.

 

Obecnie do tzw. „strefy Schengen” należą już 24 państwa (22 z Unii Europejskiej oraz dwa państwa stowarzyszone z SIS).

 

Układ jest otwarty dla wszystkich członków Unii Europejskiej. Wynikająca z niego swoboda przepływu osób wewnątrz „strefy Schengen” dotyczy nie tylko obywateli państw, które podpisały Konwencję (tzw. sygnatariuszy), ale wszystkich osób wszelkiej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice wewnętrzne na terenie objętym porozumieniem. 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Do SIS wprowadzane są dane dotyczące osób, pojazdów i innych obiektów (np. skradzionych dokumentów, sfałszowanych banknotów). Informacje dotyczące danej osoby mogą zawierać co najwyżej następujące dane: imię i nazwisko, szczególne i widoczne cechy fizyczne, pierwszą literę drugiego imienia, datę i miejsce urodzenia, płeć, narodowość, informacje w sprawie możliwości posiadania broni lub „gwałtownego” charakteru, przyczynę sporządzenia raportu dotyczącego danej osoby, czynności, jakie powinny być podjęte w stosunku do danej osoby.

 

Dane osobowe utrzymywane są w SIS jedynie przez okres niezbędny do zrealizowania celu, dla którego zostały wprowadzone, a po upływie trzech lat od wprowadzenia są one automatycznie usuwane z systemu, chyba że dany kraj wykaże celowość prolongaty tego terminu.

 

Konwencja reguluje także możliwość wymiany danych między krajami członkowskimi w odniesieniu do: udzielania azylu, międzynarodowej współpracy policji, wzajemnego udostępniania danych osobowych zebranych w związku z postępowaniem karnym.

 

Każda osoba może domagać się informacji, czy jej dane znajdują się w systemie SIS, dostępu do tych danych, a także sprostowania lub usunięcia danych nieprawdziwych lub wprowadzonych niezgodnie z zasadami konwencji, a nawet może wnieść powództwo do sądu lub odpowiedniego organu nadzorczego w sprawie sprostowania lub usunięcia informacji jej dotyczących oraz o odszkodowanie w związku z wprowadzonym do SIS raportem na jej temat.Stan prawny obowiązujący na dzień 28.08.2008

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Przesłanki dopuszczalności zmiany imienia czy nazwiska

Artykuł opisuje warunki dopuszczalności zmiany imienia i nazwiska w związku z zaistniałym zdarzeniem prawnym czy faktycznym.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »