Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dalszy tytuł wykonawczy

Autor: Janusz Wyląg • Opublikowane: 27.07.2009

Artykuł omawia aspekty prawne jakie towarzyszą wydaniu przez sąd dalszego tytułu wykonawczego oraz obowiązujące procedury.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasadą jest, że w obrocie prawnym istnieje tylko jeden tytuł wykonawczy, co oznacza, że wierzyciel jest w posiadaniu tylko jednego takiego dokumentu. Przepis art. 793 Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje jednak możliwość wydania wierzycielowi kolejnych tytułów wykonawczych, oprócz pierwszego, jeżeli jest to konieczne do prowadzenia kilku odrębnych egzekucji:

 

  1. z kilku część składowych majątku tego samego dłużnika,
  2. przeciwko kilku osobom,
  3. na rzecz kilku osób.

 

Możliwość otrzymania przez wierzyciela kolejnego tytułu wykonawczego na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom wiąże się z wielością podmiotów wymienionych w tytule wykonawczym bądź po stronie wierzyciela, bądź też po stronie dłużnika. Przykładowo, jeśli w tytule wykonawczym występuje dwóch dłużników, z których jeden mieszka w Cieszynie, a drugi w Gdańsku, można złożyć tytuł wykonawczy u jednego komornika (na co zezwala ustawa o komornikach sądowych i egzekucji), a tenże może wszcząć i prowadzić egzekucję np. z ruchomości dłużników na terenie całego kraju, jednak prowadzenie takiej egzekucji wydaje się być znacznie mniej efektywne, niż gdyby prowadziło ją osobno dwóch komorników właściwych ze względu na miejsca zamieszkania dłużników.

 

Co do zasady, wydanie dalszych tytułów wykonawczych następuje na wniosek wierzyciela, a w sprawach, w których z urzędu (np. w sprawach alimentacyjnych) klauzulę wykonalności nadaje sąd, wydanie dalszych tytułów wykonawczych może nastąpić z urzędu.

 

Orzeczenie dotyczące wydania następnego tytułu wykonawczego zapada w formie postanowienia, na które, zgodnie z art. 795 § 2 K.p.c., przysługuje zażalenie.

 

Sąd, wydając dalszy tytuł wykonawczy, oznacza cel, dla którego został on wydany. Cel ten jest wiążący zarówno dla wierzyciela, jak i organu egzekucyjnego. Ponadto sąd, wydając dalszy tytuł wykonawczy, zobowiązany jest nadać mu liczbę porządkową, np. „Tytuł wykonawczy nr 1 do egzekucji z wynagrodzenia za pracę”, „Tytuł wykonawczy nr 2 do egzekucji z nieruchomości”.Stan prawny obowiązujący na dzień 27.07.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Administracyjny tytuł wykonawczy na nieletniego

Osoba małoletnia może być zobowiązana do zapłaty należności z tytułu zobowiązań podatkowych, które nabyła w drodze spadkobrania. Wiązać się to może z koniecznością wszczęcia administracyjnego postępowania egzekucyjnego, a co za tym idzie, wystawienia tytułu wykonawczego.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »