
Indywidualne Porady Prawne
Czynności konieczne do utworzenia spółki akcyjnejAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 22.01.2015 |
|
Do utworzenia spółki akcyjnej wymagane jest zawiązanie spółki przez jedną lub więcej osób, sporządzenie statutu spółki w formie aktu notarialnego, wniesienie wkładów oraz dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców. |
|
|
|
4 kroki konieczne do otworzenia spółki akcyjnejZgodnie z art. 306 Kodeksu spółek handlowych*, czynnościami koniecznymi do utworzenia spółki akcyjnej są:
Zawiązanie spółkiSpółkę akcyjną może zawiązać jedna albo więcej osób fizycznych lub prawnych, przy czym niedopuszczalne jest zawiązanie takiej spółki wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zawiązanie spółki następuje z chwilą objęcia wszystkich akcji oraz wymaga sporządzenia statutu w formie aktu notarialnego, który musi być podpisany przez wszystkich założycieli. Z chwilą zawiązania spółki powstaje spółka akcyjna w organizacji.
Statut spółki akcyjnej powinien określać:
Ponadto, pod rygorem bezskuteczności wobec spółki, statut powinien również zawierać postanowienia dotyczące:
Wniesienie wkładówKapitał zakładowy spółki akcyjnej powinien wynosić co najmniej 100 000 złotych, a wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz. Zgodnie z art. 329 § 1 K.s.h. każdy akcjonariusz obowiązany jest do wniesienia pełnego wkładu na akcje. Wpłaty powinny być dokonane równomiernie na wszystkie akcje bezpośrednio lub za pośrednictwem firmy inwestycyjnej, na rachunek spółki prowadzony przez bank na terytorium Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zarząd i rada nadzorczaZarząd jest organem spółki akcyjnej, który prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. W jego skład może wchodzić jedna lub więcej osób spośród akcjonariuszy lub spoza ich grona. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Członek zarządu może być odwołany lub zawieszony w czynnościach także przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.
Zadaniem rady nadzorczej spółki akcyjnej jest stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach. Rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech, a w spółkach publicznych co najmniej z pięciu członków, powoływanych i odwoływanych przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Wpis do rejestruObowiązek zgłoszenia zawiązania spółki akcyjnej do właściwego sądu rejestrowego w celu wpisania spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, spoczywa na zarządzie spółki. Wniosek o wpis spółki do rejestru muszą podpisać wszyscy członkowie tego organu.
Zgłoszenie spółki akcyjnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
W przypadku stwierdzenia w zgłoszeniu braku usuwalnego, sąd rejestrowy wyznacza spółce akcyjnej w organizacji stosowny termin do jego usunięcia pod rygorem odmowy wpisu do rejestru. Sąd rejestrowy nie może jednak odmówić wpisania spółki akcyjnej do rejestru z powodu drobnych uchybień, które nie naruszają interesu spółki oraz interesu publicznego, a nie mogą być usunięte bez poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.
___________________________ *Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 22.01.2015 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>