Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czynność przekazania nieruchomości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.05.2016

Rodzice chcieliby przekazać darowiznę dla mnie (syna) i mojej żony. Chodzi o nieruchomość o wartości 300 tys. zł (działka + dom). Dom został wybudowany przeze mnie i żonę, wszystkie pozwolenia na budowę posiadamy na nasze nazwiska. Jak wykonać czynność przekazania nieruchomości, czy da się uniknąć podatku? Zależy nam, byśmy oboje z żoną byli właścicielami.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (czyli syna względem rodziców), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego tj. w omawianym przypadku od dnia złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Artykuł 4a ust. 4 zwalnia nawet z obowiązku zgłoszenia darowizny drukiem SD-Z2 przez obdarowanego, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a taką właśnie formę musi przybrać darowizna nieruchomości. Zwolnienie to dotyczy nabycia przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – nie obejmuje zatem synowej; ta podlegałaby opodatkowaniu na zasadach dla I grupy podatkowej tj. zapłaciłaby podatek od wartości przekraczającej 9637 zł – w opisanej sytuacji, przyjmując wartość połowy 150 000 zł, podatek wyniósłby około 9000 zł.; jeśli zaś wartość połowy darowizny przyjąć na 50 000, to podatek wyniósłby około 2200 zł (to. jaką wartość przyjąć. zależy od sposobu rozliczenia nakładów poniesionych na cudzej nieruchomości z jej właścicielami, w praktyce ten problem najlepiej omówić z notariuszem. który będzie sporządzał akt notarialny).

 

By w ogóle uniknąć konieczności płacenia podatku od darowizn, rodzice winni darować nieruchomość tylko Panu, Pan skorzysta ze zwolnienia z art. 4a ww. ustawy. Następnie może Pan darować 1/2 (bez podatku) żonie, gdyż jako darowizna od męża z jego majątku odrębnego dla żony skorzysta ona ze zwolnienia lub może Pan rozszerzyć wspólność małżeńska na tę nieruchomość.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus V =

»Podobne materiały

Wkład mieszkaniowy odziedziczony po matce

Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu spółdzielczym. W 2004 r. zmarła mama. Razem z bratem i tatą przyjęliśmy w sądzie prawo do spadku – wkładu mieszkaniowego (wartość ok. 10 tys. zł). W spółdzielni wraz z bratem zrzekliśmy się prawa do lokalu na rzecz taty, który dwa lata póź

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »