Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrudnienie działalności byłemu wspólnikowi poprzez rejestrację domeny internetowej

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 31.01.2009

Czy rejestracja domeny internetowej w złej wierze, celem utrudnienia działalności byłemu wspólnikowi, jest czynem, który można zakwalifikować jako nieuczciwą konkurencję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W odpowiedzi na pytanie przytaczamy poniżej wyrok Sądu Polubownego ds. domen internetowych z 16 kwietnia 2007 r. (02/07/PA), który dobrze obrazuje wykładnię prawa w stosunku do zjawiska nieuczciwej konkurencji.

 

Świadcząca usługi informatyczne spółka cywilna, której wspólnikami były dwie osoby, zarejestrowała domenę internetową ze słowem będącym w nazwie spółki. Ponieważ współpraca rodziła konflikty, spółka została rozwiązana, zaś byli wspólnicy, po uzgodnieniu podziału kontrahentów, w dalszym ciągu prowadzili działalność na rynku usług komputerowych.

 

Gdy z powodu zaprzestania opłacania domeny prawa do niej wygasły, była wspólniczka zarejestrowała ją na swoją rzecz. W tym czasie Aleksander U. prowadził już działalność pod nazwą zawierającą słowo użyte w domenie, zarejestrował również znak towarowy dla celów administrowania stronami internetowymi oraz reklamy za pośrednictwem sieci komputerowych, który zawierał tę nazwę. Jak później ustalono, między byłymi wspólnikami istniały spory co do przejmowania klientów, które były przyczyną postępowań prowadzonych w sądzie cywilnym i karnym.

 

Składając pozew do Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych działającego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, Aleksander U. dowodził, że była wspólniczka dokonała rejestracji, działając w złej wierze. Jak stwierdził, argumentem przemawiającym za chęcią szkodzenia jego interesom jest fakt, że adres internetowy nie był wykorzystywany. Początkowo w trakcie postępowania pozwana argumentowała, że, co prawda, nie używała spornej domeny dla celów prowadzonej działalności, ale ma zamiar to czynić w innych klasach towarowych niż powód. Później chciała zawrzeć ugodę i zrezygnować z przysługującego jej prawa, jednak zaproponowane warunki nie zostały zaakceptowane przez Aleksandra U.

 

Mając na względzie konflikt między stronami, sąd uznał, że pozwana zarejestrowała domenę w celu zaszkodzenia powodowi, nie zaś mając sprecyzowane plany wykorzystania jej dla zaplanowanej działalności gospodarczej. Jak podkreślił, brak jest podstaw do uznania zarejestrowania domeny za naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy, jeśli strona ta nie wskazuje bezpośrednio lub pośrednio na konkretne towary lub usługi (zob. wyrok Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych z 11.10.2005 r., 28/05/PA i z 11.09.2006 r., 06/06/PA).

 

Sam bowiem akt rejestracji domeny nie oznacza używania oznaczenia do odróżniania towarów lub usług w obrocie gospodarczym (zob. wyrok Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych z 09.01.2006 r., 17/05/PA). Sąd uznał jednak zachowanie byłej wspólniczki za czyn nieuczciwej konkurencji, przyjmując, że jako działanie sprzeczne z dobrymi obyczajami narusza interes innego przedsiębiorcy oraz jego potencjalnych klientów, którzy zostali pozbawieni dostępu do informacji o prowadzonej przez niego działalności za pośrednictwem naturalnego dla niego adresu internetowego, a ponadto utrudnia innemu przedsiębiorcy dostęp do rynku (zob. D. Schimanek-Walicka, Ochrona znaków odróżniających w Internecie, MoP Nr 12/2001).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - sześć =

»Podobne materiały

Czyny nieuczciwej konkurencji

Jak zmusić byłego pracownika do zamknięcia jego działalności gospodarczej, jeżeli skradł on informacje o klientach mojej firmy? Ukradł produkty sprzedawane przez moją firmę. Co więcej, korzysta z moich dostawców, wśród których mam dobrą opinię. Narobił także innych szkód. Co 

Konkurowanie z byłym pracodawcą

Niedawno złożyłem wypowiedzenie w pracy i założyłem własną firmę o podobnym profilu działalności. Jedna z firm zagranicznych, która korzystała z usług mojego byłego pracodawcy, zaproponowała mi obecnie współpracę. Czy jeśli zacznie się ona po ustaniu mojego stosunku pracy, a fir

Nieuczciwy dostawca

Jestem właścicielką hurtowni zabawek. Utrzymuję stałe kontakty handlowe z wieloma dostawcami; z większością z nich mam podpisane porozumienia co do wyłączności na terenie określonych województw. Jakiś czas temu zaczęły do mnie docierać informacje, że jeden z dostawców pomimo zadek

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Prowadzę biuro nieruchomości. Kupiłam urządzenie nagłaśniające i mam zamiar jeździć po wiejskich targach, ogłaszając, że chcę kupić np. działkę. Czy są przepisy, które tego zabraniają? Nie chciałabym, aby moje zachowanie zostało uznane za nieuczciwe praktyki rynkowe.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »