Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ZUS postąpił prawidłowo doliczając emerytowi przychód z działalności?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.11.2009

Mój mąż, będący od 1 lipca 2007 r. na wcześniejszej emeryturze, podjął pracę na część etatu w przychodni zdrowia (jest lekarzem), a jednocześnie kontynuuje od piętnastu lat działalność – specjalistyczną, indywidualną praktykę lekarską. Za 2007 r. ZUS przychody męża rozliczył bez problemów, to jest – jak powiadomił na piśmie – nie wliczając przychodu z indywidualnej praktyki lekarskiej. Za 2008 r. mężowi wliczono do przychodu rocznego blisko 21 tys. zł jako tak zwany przychód z jego działalności w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Czy zasadne jest to doliczenie wirtualnego przychodu? Ubezpieczenie społeczne męża płaci przychodnia, w której pracuje na część etatu, a z działalności nie musi płacić tego ubezpieczenia. Na działalności za 2008 r. zarobił 7250 zł (ma ograniczenia zdrowotne, dlatego przeszedł na wcześniejszą emeryturę), wliczono mu wirtualny przychód w związku z art. 104 ust. 1a i 4 ustawy emerytalnej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Generalnie rzecz biorąc, w 2008 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych postąpił słusznie, gdyż dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to niestety również osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

 

Kwota, którą doliczył ZUS, nie wzięła się znikąd. Jak słusznie informuje ZUS: „Każdy emeryt lub rencista, który w ciągu minionego roku kalendarzowego pozostawał w zatrudnieniu, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową albo prowadził pozarolniczą działalność (tj. podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych), zobowiązany jest do nadesłania zaświadczenia (oświadczenia) o wysokości osiągniętego przychodu. Zaświadczenie to należy nadsyłać po zakończeniu roku, w terminie do ostatniego dnia lutego. Obowiązek ten spoczywa na świadczeniobiorcy również wówczas, gdy w ciągu roku kalendarzowego on lub płatnik składek informował już ZUS o podjęciu lub zaprzestaniu wykonywania działalności oraz o wysokości osiąganego przychodu. Pracodawca zatrudniający emeryta lub rencistę w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy o pracę nakładczą, a także zleceniodawca i inny płatnik składek, zobowiązany jest do nadesłania zaświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność nadsyłają oświadczenie o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

 

W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących (a także innych osób prowadzących pozarolniczą działalność, np. wykonujących wolny zawód) za przychód powodujący zawieszenie prawa do emerytury lub renty lub zmniejszenie ich wysokości, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych” (źródło: www.zus.pl).

 

W oświadczeniu, o którym mowa, wskazuje się na ogół, iż emeryt opłaca wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a przychód za okres od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 60% przeciętnego wynagrodzenia.

 

Stąd kwota, o której Pani pisze – przynajmniej takie wnioski wyciągam z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego. Zatem moim zdaniem ZUS postąpił prawidłowo. Proszę pamiętać, iż korzyścią jest fakt, że rok ten w przyszłości zostanie potraktowany jako okres składkowy, zwiększając tym samym świadczenie emerytalne.

 

Bardziej problematyczna jest sprawa 2007 r., gdyż zdania, również wśród pracowników ZUS, są podzielone, czy za część roku 2007 (od lipca 2007) w omawianym stanie faktycznym ZUS winien doliczyć analogicznie jak w 2008 r. kwotę przychodu. Jeżeli w podanym stanie faktycznym nie ma luk, moim zdaniem, ZUS winien doliczyć omawiane kwoty również w 2007 roku.

 

Reasumując, moim zdaniem, postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące 2008 roku jest słuszne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + osiem =

»Podobne materiały

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »