Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ZUS postąpił prawidłowo doliczając emerytowi przychód z działalności?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.11.2009

Mój mąż, będący od 1 lipca 2007 r. na wcześniejszej emeryturze, podjął pracę na część etatu w przychodni zdrowia (jest lekarzem), a jednocześnie kontynuuje od piętnastu lat działalność – specjalistyczną, indywidualną praktykę lekarską. Za 2007 r. ZUS przychody męża rozliczył bez problemów, to jest – jak powiadomił na piśmie – nie wliczając przychodu z indywidualnej praktyki lekarskiej. Za 2008 r. mężowi wliczono do przychodu rocznego blisko 21 tys. zł jako tak zwany przychód z jego działalności w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Czy zasadne jest to doliczenie wirtualnego przychodu? Ubezpieczenie społeczne męża płaci przychodnia, w której pracuje na część etatu, a z działalności nie musi płacić tego ubezpieczenia. Na działalności za 2008 r. zarobił 7250 zł (ma ograniczenia zdrowotne, dlatego przeszedł na wcześniejszą emeryturę), wliczono mu wirtualny przychód w związku z art. 104 ust. 1a i 4 ustawy emerytalnej.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Generalnie rzecz biorąc, w 2008 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych postąpił słusznie, gdyż dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to niestety również osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

 

Kwota, którą doliczył ZUS, nie wzięła się znikąd. Jak słusznie informuje ZUS: „Każdy emeryt lub rencista, który w ciągu minionego roku kalendarzowego pozostawał w zatrudnieniu, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową albo prowadził pozarolniczą działalność (tj. podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych), zobowiązany jest do nadesłania zaświadczenia (oświadczenia) o wysokości osiągniętego przychodu. Zaświadczenie to należy nadsyłać po zakończeniu roku, w terminie do ostatniego dnia lutego. Obowiązek ten spoczywa na świadczeniobiorcy również wówczas, gdy w ciągu roku kalendarzowego on lub płatnik składek informował już ZUS o podjęciu lub zaprzestaniu wykonywania działalności oraz o wysokości osiąganego przychodu. Pracodawca zatrudniający emeryta lub rencistę w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy o pracę nakładczą, a także zleceniodawca i inny płatnik składek, zobowiązany jest do nadesłania zaświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność nadsyłają oświadczenie o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących (a także innych osób prowadzących pozarolniczą działalność, np. wykonujących wolny zawód) za przychód powodujący zawieszenie prawa do emerytury lub renty lub zmniejszenie ich wysokości, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych” (źródło: www.zus.pl).

 

W oświadczeniu, o którym mowa, wskazuje się na ogół, iż emeryt opłaca wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a przychód za okres od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 60% przeciętnego wynagrodzenia.

 

Stąd kwota, o której Pani pisze – przynajmniej takie wnioski wyciągam z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego. Zatem moim zdaniem ZUS postąpił prawidłowo. Proszę pamiętać, iż korzyścią jest fakt, że rok ten w przyszłości zostanie potraktowany jako okres składkowy, zwiększając tym samym świadczenie emerytalne.

 

Bardziej problematyczna jest sprawa 2007 r., gdyż zdania, również wśród pracowników ZUS, są podzielone, czy za część roku 2007 (od lipca 2007) w omawianym stanie faktycznym ZUS winien doliczyć analogicznie jak w 2008 r. kwotę przychodu. Jeżeli w podanym stanie faktycznym nie ma luk, moim zdaniem, ZUS winien doliczyć omawiane kwoty również w 2007 roku.

 

Reasumując, moim zdaniem, postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące 2008 roku jest słuszne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Uzyskanie zasiłku

Pracuję na etat. Obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu. Czy mogę założyć działalność i przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (mimo że płaci je za mnie pracodawca) od najwyższej składki, tak by później możliwe było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego w niezłej wysokości?

Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

Nasz brat zmarł dwa miesiące temu. Od dziesięciu lat był w separacji z żoną. Wraz z bratem pokryliśmy koszty pogrzebu (trumna, ubrania, nagrobek). Uznałam, że zasiłek pogrzebowy z ZUS powinna odebrać wdowa (zgodziła się) i oddać nam – skoro to my za wszystko zapłaciliśmy. Bratowa oddała nam jednak tylko ok. 30% kwoty z ZUS, resztę zostawiając dla siebie. Zignorowała wezwanie do oddania reszty pieniędzy. Czy mamy prawo odzyskać pozostałą część zasiłku?

 

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »