.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy współwłaściciel budynku może nie uiszczać czynszu za mieszkanie?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 23.03.2016

Jest sądowe stwierdzenie praw do nabycia spadku. W masę spadkową wchodzi udział w kamienicy, w której zamieszkiwał spadkodawca i od dzieciństwa córka. Nie jest ona wpisana w księdze wieczystej nieruchomości. Przed laty kamienicę przekazano do zarządzenia miejskiej spółce i nadal tak jest. Czy współwłaściciel budynku, czyli córka, może nie uiszczać czynszu za mieszkanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Współwłaściciel kamienicy nie płaci czynszu za zajmowany lokal w tej kamienicy, jednakże jest on obowiązany do ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z tą kamienicą w stosunku do posiadanego udziału.

 

Należy zatem prawidłowo rozumieć pojęcie czynszu. Czynsz dotyczy stosunku najmu. Czynsz jest to wynagrodzenie dla wynajmującego z tytułu używania lokalu (zysk należny wynajmującemu).

 

Współwłaściciel kamienicy nie uiszcza więc czynszu, ale zobowiązany jest do uiszczania wydatków związanych z tą kamienicą proporcjonalnie do posiadanego udziału. Np. w grę mogą wejść następujące wydatki: wszystkie koszty dostaw towarów i usług dostarczanych do nieruchomości (dostawy wody, energii, odbioru ścieków, oczyszczania itp.), koszty robót budowlanych, koszty bieżącej konserwacji, napraw i remontów bieżących (wraz z kosztami odpowiedniej dokumentacji i kosztami administracyjnymi, opłatami lub podatkami), koszty utrzymania i konserwacji instalacji i urządzeń technicznych położonych w obrębie nieruchomości, zieleni i urządzeń małej architektury, konserwacji i oczyszczania dróg, placów i chodników, podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów oraz koszty zarządzania nieruchomością (czyli wynagrodzenie dla zarządzającej spółki), a także wydatki na fundusz remontowy jeśli współwłaściciele zdecydowali o jego utworzeniu.

 

Nadto niewykluczone, iż między współwłaścicielami kamienicy został zawarty tzw. podział do używania, a w rezultacie została zmodyfikowana odpowiedzialność za wydatki i ciężary związane z przedmiotową kamienicą.

 

Córka jako spadkobierczyni może zwrócić się do zarządcy o szczegółową kalkulację wydatków na nią przypadających.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl