.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy wnosić zażalenie na decyzję o odebraniu prawa jazdy?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.09.2016

Mężowi zatrzymano prawo jazdy. Powodem jest kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. W wydychanym powietrzu przy najwyższym wyniku miał 0,32 mg/l alkoholu. Podczas przesłuchania na policji przyznał się do popełnionego czynu oraz od razu wniósł wniosek o rozważenie skierowania do sądu zamiast aktu oskarżenia, wniosku o warunkowe umorzenie na okres 1 roku próby oraz nałożenie kart pieniężnej. Parę dni temu otrzymaliśmy postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Wahamy się, czy wnosić zażalenie. Nie chcielibyśmy pogorszyć i tak już trudnej sprawy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

Od dnia 18 maja 2015 r. nastąpiło zaostrzenie kar wobec kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego powyżej był w stanie nietrzeźwości. Dotychczas można było uzyskać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Nadto w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 K.k. sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych. Świadczenie pieniężne do dnia 18 maja 2015 r. mogło być orzekane, ale nie musiało.

 

Jak widać, kary wobec sprawców czynu z art. 178a § 1 K.k. znacznie wzrosły. Osobiście w tego rodzaju sprawach praktykuję ni wnoszenie zażalenia, bowiem wniesienie zażalenia po pierwsze wydłuży w czasie rozpatrzenie sprawy, a po drugie spowoduje, że sąd dostrzeże wolę sprawcy przestępstwa, który najlepiej w ogóle nie ponosiłby z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji. Osobiście nie wnoszę zażalenia, gdyż uważam, że zatrzymanie prawa jazdy od dnia jego rzeczywistego zatrzymania do dnia wyrokowania stanowi swoistego rodzaju restrykcję, co z kolei powoduje, że w czasie rozmowy można powoływać się na tzw. zadośćuczynienie już swojej winie i niejako jej „odpokutowanie”.

 

Dogłębna analiza doktryny i orzecznictwa w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania karnego, a także stosunek art. 67 § 3 K.k. do art. 42 § 2 K.k. pozwala wyprowadzić poniższe wnioski. Regulacja ta była przedmiotem zainteresowania ądu Najwyższego, który w postanowieniu z dnia 29 stycznia 2002r. (sygn. akt I KZP 33/01) stwierdził, iż „zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w sytuacji, w której postępowanie karne zostaje warunkowo umorzone, pozostaje fakultatywny”.

 

Osobiście zatem nie wnosiłbym zażalenia i próbowałbym tym samym wykazać przed sądem „pokutę”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl