Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy w moim przypadku nastąpiło zatarcie skazania?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 02.11.2009

W roku 2001 zostałem skazany na 3 lata w zawieszeniu na 5 lat za jazdę po pijanemu. Czy moja kara ulegnie zatarciu? Jeżeli tak, to kiedy? To dla mnie ważne, bo nie wiem, co wpisywać w kwestionariuszach osobowych ubiegając się o pracę, czy powinienem pisać, że nie byłem karany?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosownie do art. 76 § 1 Kodeksu karnego, skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

 

Według § 2 art. 76 K.k., jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5.

 

Jako że wyrok uprawomocnił się w 2001 r., a okres próby wynosił w Pana przypadku 5 lat, to skazanie uległo zatarciu w roku 2006 lub 2007 – w chwili kiedy upłynęło 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

 

Zatarcie skazania nastąpiło, jeżeli upłynął czas, na jaki orzeczono wobec Pana środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (a zapewne tak było) i jeżeli wykonał Pan karę grzywny (jeżeli została zasądzona) i ewentualnie inne środki karne.

 

Stosownie do art. 106 Kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.

 

Instytucja zatarcia skazania wprowadza fikcję prawną, która polega na tym, że skazanie uważa się za niebyłe, co powoduje, że wpis o ukaraniu usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego.

 

Skazanie, które uległo zatarciu, nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych ani nie ogranicza praw osoby, której ono dotyczyło.

 

Osoba, której skazanie uległo zatarciu, może twierdzić, że nie była karana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus I =

»Podobne materiały

Użyczenie samochodu osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania

Użyczyłem samochód osobie nieletniej nieposiadającej prawa jazdy. Osoba ta spowodowała wypadek, poszkodowany jest w szpitalu. Co mi za to grozi?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »