Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy umowa spółki komandytowej musi być zawarta przed notariuszem?

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 29.07.2014

Kodeks spółek handlowych ustanawia wymóg zawarcia umowy spółki komandytowej w formie aktu notarialnego. Tejże formy wymagają również wszelkie zmiany w treści umowy spółki. Niedochowanie formy aktu notarialnego skutkuje bezwzględną nieważnością umowy.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Spółka komandytowa to handlowa spółka osobowa uregulowana w tytule II dziale III Kodeksu spółek handlowych1, mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

 

Spółka komandytowa podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, co poprzedzać powinno zawarcie umowy spółki komandytowej, która powinna zawierać co najmniej:

 

  1. firmę i siedzibę spółki;
  2. przedmiot działalności spółki;
  3. czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
  4. oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
  5. oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).

 

Kodeks spółek handlowych w art. 106 ustanawia wymóg zawarcia umowy spółki komandytowej w formie kwalifikowanej – formie aktu notarialnego. Niedochowanie tej formy skutkuje bezwzględną nieważnością umowy. Zgodnie z art. 77 § 1 Kodeksu cywilnego2 w związku z art. 2 Kodeksu spółek handlowych, formy aktu notarialnego wymagają również wszelkie zmiany i uzupełnienia umowy spółki komandytowej.

 

Mając na uwadze przepisy ustawy Prawo o notariacie3, należy zaznaczyć, że zawarcie umowy spółki komandytowej, jako że następuje w formie aktu notarialnego, wymaga obecności wszystkich stron składających oświadczenia woli o zawarciu umowy w jednym miejscu i czasie. Podpisy na akcie notarialnym muszą być bowiem złożone w obecności notariusza, który przed dokonaniem czynności notarialnej ma obowiązek stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności, a sam akt notarialny musi być przyjęty i odczytany w obecności wszystkich wspólników. Możliwe jest również zawarcie umowy przez pełnomocników, jednak w takim przypadku powinni oni posiadać pełnomocnictwa sporządzone również w formie aktu notarialnego.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

 

 

____________________________

1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030)

2 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

3 Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 164)Stan prawny obowiązujący na dzień 29.07.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Odpowiedzialność wspólników w spółce komandytowej

Artykuł omawia na podstawie Kodeksu spółek handlowych odpowiedzialność wspólników w spółce komandytowej.

Firma spółki komandytowej

Firma spółki komandytowej, czyli nazwa, pod którą spółka ta prowadzi działalność gospodarczą, powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego ze wspólników będących komplementariuszami, a także wskazanie formy prawnej, czyli oznaczenie „spółka komandytowa” lub jego skrót

Nazwa spółki komandytowej

Nazwa spółki komandytowej jest tożsama z jej firmą, czyli oznaczeniem indywidualizującym tę spółkę w obrocie. W nazwie spółki komandytowej powinno być zawarte co najmniej nazwisko lub nazwa jednego z komplementariuszy. Do nazwy spółki komandytowej mogą być dodatkowo dodane inne okre
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »