Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy trzeba uzyskać zgodę właściciela na udzielanie informacji o jego ofercie sprzedaży?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 01.06.2016

Rozpocząłem działalność z zakresu doradztwa i pośrednictwa nieruchomości. Preferuję reprezentowanie jedynie strony kupującej i świadczenie usługi doradztwa i pośrednictwa nieruchomości. Na swojej stronie internetowej zamieszczam informacje o nieruchomościach do sprzedaży, nie przedstawiając ich jednak w formie oferty. Na końcu opisu umieszczam informację o treści: „Powyższe informacje zostały sporządzone na podstawie oświadczeń i nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. Mają one jedynie charakter informacyjny – zalecamy ich osobistą weryfikację”. Pytanie: czy muszę mieć zgodę oferującego nieruchomość do sprzedaży na umieszczenie takiej informacji? Informację uzyskuję od niego samego lub z portalu ogłoszeniowego.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Treść na stronie internetowej, jaką Pan zacytował, pozwala na wniosek, że nie mamy do czynienia z ofertą. Albowiem oferta powinna określać istotne postanowienia umowy.

 

W przywołanej treści tej nie informuje Pan drugiej strony w sposób jednoznaczny i zrozumiały o:

 

  1. czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy;
  2. skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty;
  3. zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zawieranej umowy;
  4. metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu i korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie;
  5. językach, w których umowa może być zawarta;
  6. kodeksach etycznych, które stosuje, oraz o ich dostępności w postaci elektronicznej,
  7. elementach istotnych umowy.

 

Stosownie do obowiązujących przepisów (Kodeksu cywilnego) Pana treść można potraktować jako: ogłoszenia, reklamy i inne informacje, skierowane do ogółu osób. Wobec braku cech oferty należy uznać to nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy (do negocjacji).

 

Sama umowa zostanie zawarta, jeżeli strony prowadzące negocjacje w celu zawarcia (Pan oraz klient) dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak Pan wskazuje, informacje o danej nieruchomości uzyskuje Pan:

 

  1. bezpośrednio od oferującego nieruchomość do sprzedaży lub
  2. z portalu ogłoszeniowego – czyli źródła powszechnie dostępnego.

 

Nie reprezentuje Pan przy tym samego sprzedającego, a tylko kupujących oraz świadczy usługi doradztwa i pośrednictwa nieruchomości (praktycznie tylko na rzecz kupujących).

 

Należy mieć na uwadze, że jeżeli w toku negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej.

 

Istotne byłoby, by informacja nie sugerowała, że to Pana firma jest już pośrednikiem przy sprzedaży tej nieruchomości ze strony sprzedającego.

 

W razie uzyskania informacji bezpośrednio od sprzedającego – jego zgoda byłaby potrzebna w sytuacji, gdyby zastrzegł sobie przy przekazywaniu informacji ich poufność.

 

Bez niej nie byłoby możliwe: ujawnianie i przekazywanie ich innym osobom oraz wykorzystywanie tych informacji dla własnych celów. Oczywiście w razie zastrzeżenia poufności można zadbać o to, by takowe prawa Pan posiadał od chwili przekazania informacji przez sprzedającego.

 

Przy pozyskaniu informacji z portali ogłoszeniowych uznaje się, że osoba ogłaszająca (sprzedająca) nie zastrzega sobie poufności informacji zawartych w ogłoszeniu. Treść ogłoszenia pozwala na stwierdzenie, jakie informacje zostały ujawnione i są powszechnie dostępne. I w tym zakresie zbędna jest zgoda sprzedającego.

 

Przy pozyskaniu informacji z portali ogłoszeniowych sugeruję zamieszczanie dodatkowo wskazania, że informacje te pochodzą z ogłoszenia w określonym serwisie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu

Wziąłem udział w komorniczej licytacji nieruchomości (jako uczestnik). Licytację wygrał, moim zdaniem, uczestnik nieuprawniony, więc złożyłem zażalenie na postanowienie sądu o przybiciu. Wezwano mnie do określenia wartości przedmiotu zaskarżenia. Czy podać kwotę wylicytowaną (100 000 zł), czy oferowaną przeze mnie (80 000 zł)? Jaka będzie opłata sądowa?

Opłata za złożenie zażalenia do sądu

Czy przy wnoszeniu zażalenia do sądu cywilnego II instancji na postanowienie (nie orzeczenie) sądu cywilnego I instancji w sprawie wynagrodzenia biegłego obowiązuje jakaś opłata (proszę o konkretną podstawę prawną)?

Remont w domu wykonany wadliwie – jak rozwiązać problem z sąsiadem?

Mieszkamy w starym domu, w którym są drewniane stropy. Sąsiad nad naszym mieszkaniem kilka miesięcy temu wymienił podłogę, ale zrobił to wadliwie – bez izolacji akustycznej. Obecnie w naszym mieszkaniu słychać z dużym natężeniem i echem wszystkie odgłosy z lokalu sąsiadów, przez co po prostu nie da się żyć. Śpimy w słuchawkach, ale wszyscy jesteśmy nerwowi; dzieci nie mogą się uczyć, a jedno jest przewlekle chore i potrzebuje spokoju. Dzielnicowy umywa ręce, pismo do sąsiada (wezwanie do naprawy podłogi) nic nie dało. Gdzie powinnam się zgłosić, by ktoś pomógł mi rozwiązać problem? Może pomogłoby pismo podpisane przez adowkata? Sąsiad jest uparty i nieprzyjemny, nie chce rozmawiać o naprawie stropu.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »