.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy transakcja sprzedaży części terenu pomiędzy dwoma przedsiębiorcami powinna być opodatkowana VAT?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.12.2010

Jako osoba prywatna posiadam teren, na którym prowadzę działalność gospodarczą. Jestem płatnikiem podatku VAT. Chcę sprzedać jednorazowo część swego terenu pod działalność gospodarczą innej firmie, która również jest płatnikiem podatku VAT. Czy ta transakcja powinna być opodatkowana podatkiem VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Zgodnie z artykułem 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

 

Dostawa nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, gdy dokonujący dostawy nie jest lub nie staje się podatnikiem z tytułu dokonanej dostawy, oznacza to, że dostawa dokonywana przez podatnika, w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o VAT), podlega opodatkowaniu VAT.

 

Zakładam, iż pisząc „chcę sprzedać jednorazowo część swego terenu” ma Pan na myśli działkę budowlaną, która zostanie wydzielona z Pana nieruchomości. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – podstawowa stawka podatku wynosi 22%; zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wskazuje, że zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod budowę.

 

Reasumując ten etap rozważań, jeżeli uznamy, iż dostawa gruntu zostanie dokonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w znaczeniu VAT), podlegać będzie opodatkowaniu VAT; jeśli uznamy, iż zostaje ona dokonana poza działalnością i sama cech działalności w rozumieniu ustawy o VAT nie wykazuje, transakcja nie będzie podlegała w ogóle opodatkowaniu.

 

Przysłowiowe „schody” zaczynają się właśnie w tym momencie, bowiem moim zdaniem, sprzedaż zostanie dokonana poza działalnością i jako że sama cech działalności w rozumieniu ustawy o VAT nie wykazuje, nie będzie podlegała w ogóle opodatkowaniu – niestety odmienne zdanie mogą mieć organy podatkowe.

 

Znane mi rozstrzygnięcia organów podatkowych w takich sprawach są zarówno korzystne jak i niekorzystne – jest to kwestia bardzo uznaniowa na gruncie obowiązującej definicji ustawowej. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest wystąpienie do Ministra Finansów na druku ORD-IN o wydanie interpretacji indywidualnej w omawianym zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton