Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy teściowa może żądać alimentów od swojego syna?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 20.09.2014

Opiekuję się teściową, która jest całkowicie niesprawna i uzależniona od mojej pomocy. Teściowa ma skromną emeryturę. Mieszkam z nią i moim synem w Łodzi. Mój mąż pracuje w Krakowie (niewiele zarabia). Leki dla teściowej, pampersy, a czasem także pomoc pielęgniarki sporo kosztują. Poza moim mężem teściowa ma jeszcze jednego syna, który w ogóle nie interesuje się chorą matką. Czy teściowa może żądać alimentów od swojego drugiego syna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pełnoletnie dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów swoim rodzicom. Wynika to z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

 

Obowiązek alimentacyjny ciążący na dorosłych dzieciach względem rodziców powstaje wówczas, gdy rodzice znajdą się w niedostatku (art. 133 § 2 Kodeksu rodzinnego). Jeżeli rodzice nie pozostają w niedostatku, dzieci nie są zobowiązane do alimentacji rodziców.

 

Stan niedostatku nie jest definiowany przez przepisy prawa. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż w stanie niedostatku pozostaje osoba, która nie może własnymi siłami samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych, podstawowych potrzeb. Są to np. potrzeby mieszkaniowe, potrzeby związane z pożywieniem, z ubraniem, a także potrzeby zdrowotne.

 

Przyjmuje się również, że do podstawowych potrzeb należy wliczać także te związane z edukacją, wypoczynkiem, kulturą itp. Usprawiedliwione potrzeby zawsze są oceniane indywidualnie i różnią się w odniesieniu do poszczególnych osób.

 

Stan niedostatku nie ogranicza się do wypadku, gdy uprawniony do alimentacji nie ma żadnych środków utrzymania. W stanie niedostatku znajduje się również taka osoba, której sytuacja materialna powoduje, że nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Więc jeżeli dana osoba jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby tylko w części, obowiązek alimentacyjny obejmuje pozostałą część.

 

Obowiązek alimentacyjny może powstać tylko wtedy, gdy niedostatek powstał w związku z czynnikiem obiektywnym, niezależnym od woli osoby, która w niego popadła. Obowiązek alimentacyjny nie powstanie wobec osoby, która pozostaje w niedostatku z własnej winy, np. nie podejmuje pracy mimo możliwości jej podjęcia, lekkomyślnie rezygnuje z pracy, nie ubiega się o świadczenia systemu ubezpieczeń społecznych mimo zaistnienia przesłanek do ich przyznania.

 

Jeżeli matka znajduje się w niedostatku, to będzie mogła wystąpić o alimenty od swojego syna. Wysokość tych alimentów będzie uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (teściowej) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (syna teściowej).

 

Pani, niestety, nie może wystąpić przeciwko synowi teściowej o alimenty dla niej. Z ewentualnym pozwem o alimenty może wystąpić wyłącznie Pani teściowa. Powinna ona wystąpić z pozwem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Pozew taki jest wolny od opłat sądowych. W toku postępowania może Pani mąż jako syn teściowej reprezentować matkę na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa.

 

Proponowałabym, żeby Pani teściowa zwróciła się do syna – najlepiej w formie pisemnej – z wezwaniem go, aby przyczyniał się do zaspokajania jej potrzeb i płacił dobrowolnie alimenty w określonej kwocie. Jeśli syn nie ustosunkuje się do żądań matki, to trzeba będzie złożyć pozew do sądu o alimenty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 5 =

»Podobne materiały

Alimenty dla matki

Jestem osobą niepełnosprawną i bezrobotną bez prawa do zasiłku. Od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuję pracy. Mam rodziców, ale utrzymują się oni ze skromnej renty i nie mogą mi pomagać. Mógłby to natomiast robić mój jedyny syn, który od kilku lat mieszka za granicą, gdzie ma dobrą pracę –

 

Alimenty dla rodziców

W jaki sposób ustala się alimenty dla rodziców, jeżeli między małżonkami jest rozdzielność majątkowa?  

 

Alimenty na rodzica – jak ich uniknąć?

Chciałbym się zabezpieczyć przed koniecznością płacenia alimentów jednemu z rodziców – chodzi o ojca. Ojciec miał sądowo ograniczone prawa rodzicielskie. Rodziną zastępczą byli dziadkowie. Alimenty były wypłacane przez fundusz alimentacyjny, bo ojciec się uchylał. Moje kontakty z ojcem były ba

 

Opieka nad matką

Opiekuję się matką (ona mieszka ze mną), która posiada emeryturę. Nic nie wykłada jednak na swoje utrzymanie. Finansowo wspiera jednak mojego brata i siostrę, mimo że mają swoje dobrze prosperujące firmy. Mi nie daje nic. Czy mogę zmusić rodzeństwo do wspólnej (w tym finansowej) opieki nad starszą,

 

Porozumienie małżonków dołączone do pozwu rozwodowego

Czy do pozwu o rozwód można dołączyć porozumienie małżonków o tym, że nie będą żądali od siebie w przyszłości (po rozwodzie) alimentów na utrzymanie, jeżeli pogorszy się ich sytuacja materialna?

 

Czy zrzeczenie się dziedziczenia zwalnia z obowiązku alimentacyjnego?

Mieszkam wraz z moim partnerem i dzieckiem za granicą. Zamierzamy się wkrótce pobrać. W związku z tym chciałabym wyjaśnić zakres moich obowiązków wobec mojej matki, która mieszka w Polsce. Matka pobiera emeryturę, jednak wiem, że to niezupełnie wystarcza jej na pokrycie wydatków. Wiem, że zaciągnęła

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »