Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy świadek w sprawie karnej może nie stawić się w sądzie ze względu na pobyt za granicą?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 16.06.2015

Mam wezwanie na świadka w sprawie karnej, siostra je odebrała. Jest z tym problem, bo ja od kilku lat mieszkam za granicą i przyjazd na tę sprawę jest mi bardzo nie na rękę; wiąże się to dla mnie z kosztami, problemem ze zwolnieniem z pracy itd. Czy jest możliwość usprawiedliwienia? Albo czy świadek w sprawie karnej może nie stawić się w sądzie ze względu na pobyt za granicą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Adekwatnie do otrzymanej od Pana informacji wyjaśniam jak wygląda Pana sytuacja z punktu widzenia procedury karnej:

 

Pisz Pan, że siostra odebrała wezwanie. Otóż taki odbiór (tj. pokwitowaniem przyjęcia korespondencji i przyjęciem listu) czyni niniejsze doręczenie skutecznym w świetle Kodeksu postępowania karnego. W zestawieniu z treścią korespondencji tj. wezwaniem w charakterze świadka – rodzi to obowiązek wzywanego do stawiennictwa lub podjęcia innych czynności. Najważniejsze jednak jest to, aby nie zlekceważyć wezwania, gdyż w takim przypadku sąd, prokurator, czy inny organ dokonujący wezwania, ma prawo podjąć wszelkie niezbędne środki zabezpieczające w tym zatrzymanie i doprowadzenie, a nawet areszt tymczasowy.

 

Pyta Pan, „czy jest możliwość usprawiedliwienia?” Tak, istnieje taka możliwość. Jednak tu nie tyle chodzi o usprawiedliwienie, co o poszukiwanie skutecznego rozwiązania (kompromisowego) dla obu stron. Otóż warto rozważyć złożenie wniosku o przesłuchanie Pana w ramach międzynarodowej pomocy prawnej – w miejscu Pana pobytu. Taki wniosek należy uzasadnić problemem z podróżą, niemożnością uzyskania wolnego w pracy, no i kosztami podróży.

 

We wniosku należy podać sygnaturę akt (jest widoczna na wezwaniu i kopercie) oraz kierować wniosek do organu wzywającego. Wniosek należy podpisać i nadać przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru. Proszę to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż w przypadku przesyłek zagranicznych – korespondencja idzie wolniej, zaś nie ma zasady daty nadania – jak przy przesyłkach krajowych nadawanych w polskim urzędzie pocztowym. Dlatego też decydującą datą przy nadaniu zagranicznym będzie data wpływu pisma. Najlepiej też po wysłaniu i potwierdzeniu doręczenia kontaktować się telefonicznie, pytając sekretariat danego wydziału sądowego – czy przychylono się do Pana wniosku, czy otrzyma Pan informacje pisemną itd.

 

Samo usprawiedliwienie nieobecności, czy przesuwanie terminu niewiele zmienia, bo nadal nie dochodzi do przesłuchania. Nie może Pan bowiem stwierdzić, iż „nie chce Pan być świadkiem, bo…” Nie wolno tego mylić z prawem odmowy składania zeznań. Cóż, czynna reakcja na wezwania sądu jest naszym tzw. „obowiązkiem obywatelskim”. Dlatego bardzo proszę dostosować się do powyższych porad. Siostrę i innych domowników zaś „poinstruować”, że nie należy odbierać korespondencji urzędowej i sądowej pod nieobecność adresata. Należało powiedzieć – nie mieszka pod wskazanym adresem. Wówczas pismo wraca do sądu i nie jest uznane za doręczone.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus zero =

»Podobne materiały

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.

Skorzystanie z prawa do odmowy zeznań

Zostałam wezwana do sądu w charakterze świadka. Sprawa toczy się przeciwko mężowi siostry mojego męża. Czy mogę skorzystać z prawa do odmowy zeznań?

Prawa i obowiązki świadka – wyłączenie jawności rozprawy, utajnienie danych osobowych świadka

Przed tygodniem otrzymałam wezwanie na policję w charakterze świadka w sprawie z art. 207 § 1 K.k. Sprawa dotyczy mojego sąsiada z naprzeciwka. Wezwanie otrzymałam osobiście od policjanta, oznajmił mi on, że jako najbliższa sąsiadka muszę zeznawać. Z tego co się orientuję, mój sąs
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »