
Indywidualne Porady Prawne
Czy radny może być redaktorem gazety ratuszowej?Autor: Marek Nowakowski • Opublikowane: 20.06.2016 |
W naszym mieście radny będący pracownikiem w jednostce samorządowej jest redaktorem naczelnym gazety ratuszowej. Czy jest to zgodne z prawem? |
![]() Monika Wycykał
Na Pana pytanie wprost odpowiadają następujące przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym:
„Art. 24a. 1. Z radnym nie może być nawiązywany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat.
2. Radny nie może pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy.
Art. 24b. 1. Osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.
2. Radny, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje urlop bezpłatny na okres sprawowania mandatu oraz 3 miesięcy po jego wygaśnięciu.
3. Radny otrzymuje urlop bezpłatny bez względu na rodzaj i okres trwania stosunku pracy. Stosunek pracy zawarty na czas określony, który ustałby przed terminem zakończenia urlopu bezpłatnego, przedłuża się do 3 miesięcy po zakończeniu tego urlopu.
4. W przypadku radnego wykonującego funkcję kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej, przejętej lub utworzonej przez gminę w czasie kadencji, termin, o którym mowa w ust. 1, wynosi 6 miesięcy od dnia przejęcia lub utworzenia tej jednostki.
5. Niezłożenie przez radnego wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu.
6. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio w przypadku obsadzenia mandatu rady w drodze uchwały rady gminy podjętej na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy.
Art. 24c. Po wygaśnięciu mandatu pracodawca przywraca radnego do pracy na tym samym lub równorzędnym stanowisku pracy z wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu, jakie radny otrzymywałby, gdyby nie przysługujący urlop bezpłatny. Radny zgłasza gotowość przystąpienia do pracy w terminie 7 dni od dnia wygaśnięcia mandatu.
Art. 24d. Wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej”.
Jeżeli zatem radny jest jednocześnie pracownikiem samorządowym w jednostce samorządowej, w gminie, w której został wybrany na radnego, to musi wystąpić o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Jeżeli tego nie zrobi, to tak jakby zrzekł się mandatu radnego. Nie może też zmienić umowy na umowę cywilnoprawną.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje) |
Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia?Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia lokalnego? Stowarzyszenie to, zgodnie ze statutem i KRS, może prowadzić działalność gospodarczą (z której dochód może być przeznaczony tylko na działalność statutową), ale jeszcze jej nie podjęło. Prezes pełni swoją funkcję nieodpłatnie. Wyprowadzanie psów – przepisyMieszkam na zamkniętym osiedlu. Niedawno na trawnikach pojawiły się tabliczki zakazujące wyprowadzania psów. Administracja osiedla wywiesza też informacje, że psy na osiedlu mają być wyprowadzane na smyczy (zgodnie z uchwałą Rady Miasta, którą załączam). Czy te regulacje są zgodne z przepisami prawa? Czy można żądać ich usunięcia? Na klatkach schodowych administracja także nakazuje trzymać psy na smyczy i w kagańcu. Czy są jakieś przepisy, które mówią, że taki nakaz może zostać wprowadzony? Termin do składania dokumentów na stanowisko w MGOPS-ieKierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (MGOPS) mojego miasta („X”) ogłosił nabór na stanowisko kierownika warsztatu terapii zajęciowej. WTZ jest jednostką podrzędną MGOPS-u. Na stronie internetowej ukazała się informacja o wyniku konkursu, do której napisałem odwołanie. Uważam, że ogłoszenie było nieprawidłowe i termin na składanie dokumentów (7 dni) zbyt krótki. Jakich argumentów powinienem użyć? Czy mogę domagać się wyjaśnień co do treści ogłoszenia? Wszystkie dokumenty w załącznikach. Dostęp do nagrania wideo z posiedzenia rady miejskiejCzy dowolna osoba może uzyskać dostęp do nagrania audiowizualnego z posiedzenia rady miejskiej? Czy urząd może odmówić? Czy po ewentualnym uzyskaniu takiego nagrania jest możliwa dalsza jego publikacja, np. w serwisie YouTube? Czy dokumenty (pliki w formacie pdf., doc.) zamieszczone w serwisie BIP danego urzędu mogą być pobierane i ponownie publikowane w innym serwisie? Radny gminy i jednocześnie prezes OSPJestem radnym gminy, w wyborach OSP zostałem jednocześnie wybrany prezesem. Czy funkcja ta godzi się z mandatem radnego? Osp posiada w użyczeniu od gminy garaż i toalety w budynku remizy, pozostałe pomieszczenia remizy ma we władaniu ośrodek sportu. Kandydowanie do rady gminy a wyrokChcę kandydować do rady gminy, ale 3 lata temu zostałem skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym, powoduję nieumyślne obrażenia ciała u pasażera, który leczył się powyżej 7 dni, na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Czy mogę kandydować? |
Najnowsze artykuły w dziale
Najnowsze pytania w dziale
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>