.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pracodawca miał prawo do potrącenia z wynagrodzenia?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.09.2016

Z końcem kwietnia uległa rozwiązaniu moja umowa o pracę. Do dnia 10 maja powinnam otrzymać wynagrodzenie za kwiecień. Ku mojemu zdziwieniu wynagrodzenia nie otrzymałam, a były pracodawca oświadczył, że potrącił z wynagrodzenia środki, które za mnie opłacał tytułem ubezpieczenia w okresie od 2012 r. do 2014 r. Wyliczył sobie prawie 1300 zł, czyli całe kwietniowe wynagrodzenie. Czy miał prawo mi tyle potrącić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy (K.p.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, na jakich warunkach finansowych przystąpiła Pani do ubezpieczenia, w jakiej kwocie opłacana miał być składka i kto składkę miał opłacać.

 

Mniemam, że pracodawca zapomniał odebrać od Pani potwierdzenie, na mocy którego wyraża Pani zgodę na potrącanie z Pani wynagrodzenia składek na ubezpieczenie. Z uwagi na to w chwili obecnej potrącenie takie nie jest możliwe.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

 

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

 

Proszę zwrócić uwagę na zwrot „tylko”, który wskazuje, iż pracodawca bez Pani zgody nie miał prawa potrącić z Pani wynagrodzenia zaległych składem na ubezpieczenie. Mniemam bowiem, że chodzi o ubezpieczenie dobrowolne, któremu podlegała Pani jako pracownik w ramach być może ubezpieczenia grupowego.

 

Jak stanowi przepis art. 91 § 1 K.p. należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

 

Reasumując, w mojej ocenie, potrącenie nie jest zgodne z przepisami prawa, albowiem narusza art. 91 § 1 K.p. oraz przepis art. 87 K.p. Pracodawca bez Pani pisemnej zgody nie miał prawa potrącić zaległych składek. Jeżeli spełnił świadczenie bez Pani zgody, mając świadomość, że nie płaci Pani składem, w chwili obecnej można powoływać się na fakt, iż świadczenie pracodawca spełnił pomimo tego, że miał świadomość, że za składki nie powinien płacić. Proszę jednak sięgnąć do pokładów pamięci i ustalić, czy wyrażała Pani zgodę na potrącanie z wynagrodzenia kwot tytułem składek na ubezpieczenie, czy też nie. Jeżeli nie, wówczas należy wysłać do pracodawcy wezwanie do zapłaty, wskazując na powyższe rozważania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton