Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pozwolenie wodnoprawne i na budowę są koniecznie przy remoncie slipu?

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 22.12.2011

Planuję remont slipu do wodowania łodzi. Pochylnia slipu jest zupełnie zniszczona i wymaga odbudowy. Czy wystarczy samo zgłoszenie prac, czy potrzebuję pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę?

Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W § 3 rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 16 maja 2007 r.), została zawarta definicja budowli hydrotechnicznej. Z treści tego przepisu wynika, że przez budowle hydrotechniczne rozumie się „budowle wraz z urządzeniami i instalacjami technicznymi z nimi związanymi, służące gospodarce wodnej oraz kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, w tym: zapory ziemne i betonowe, jazy, budowle upustowe z przelewami i spustami, przepusty wałowe i mnichy, śluzy żeglugowe, wały przeciwpowodziowe, siłownie i elektrownie wodne, ujęcia śródlądowych wód powierzchniowych, wyloty ścieków, czasze zbiorników wodnych wraz ze zboczami i skarpami, pompownie, kanały, sztolnie, rurociągi hydrotechniczne, syfony, lewary, akwedukty, budowle regulacyjne na rzekach i potokach, progi, grodze, nadpoziomowe zbiorniki gromadzące substancje płynne i półpłynne, porty, baseny, zimowiska, pirsy, mola, pomosty, nabrzeża, bulwary, pochylnie i falochrony na wodach śródlądowych, przepławki dla ryb”.

 

Wymieniając przykładowo obiekty i urządzenia uznane za budowle hydrotechniczne, ustawodawca wymienił pochylnie. W związku z tym slip jest urządzeniem hydrotechnicznym.

 

Na podstawie art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) urządzenie hydrotechniczne jest budowlą, a na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 1 tej ustawy pozwolenia na budowę nie wymaga remont istniejących budowli z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 remont tego typu obiektów podlega zgłoszeniu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przebudowa budowli wymaga uzyskania pozwolenia.

 

Zgodnie z art. 3 pkt 7a ustawy Prawo budowlane przebudowa „to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji”. Natomiast remont jest to „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”. W związku z tym należy uznać, że remont ma przywrócić wartość użytkową obiektu. Przez wartość użytkową rozumiemy funkcjonalność i sprawność techniczną maszyn urządzeń i wyposażenia. Na prace remontowe składają się różnorodne czynności takie, jak: demontaż, oczyszczanie, naprawa zespołów, regeneracja części, montaż nowych urządzeń i wiele innych działań mających na celu poprawienie stanu technicznego budowli. W dziedzinie budownictwa remont jest dzielony na: remont bieżący, interwencyjny i kapitalny. Remont bieżący polega na wykonywaniu prac niezbędnych dla utrzymania obiektu w należytym stanie. Remont interwencyjny występuje w przypadku wystąpienia uszkodzeń na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, na przykład pęknięcia. Remont kapitalny polega na wymianie wszystkich zużytych i zniszczonych elementów i wyposażenia, ma na celu przywrócenie pierwotnego stanu budowli.

 

W związku z tym należy się zastanowić, jaki dokładnie zakres prac Pan przewiduje. Opis przedstawiony przez Pana jest bardzo lakoniczny, jeżeli zamierza Pan dokładnie odtworzyć wszystkie parametry użytkowe i techniczne istniejącej pochylni, to takie działanie można uznać za remont, który podlega tylko procedurze zgłoszenia. Jeżeli zaś nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych, ale nie będzie zmiany np. wysokości, długości bądź szerokości tego slipu, to wtedy będzie to z prawnego punktu widzenia przebudowa i wystąpi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie będzie, jeżeli dokona Pan zmiany wysokości, długości bądź szerokości tego slipu, gdyż wtedy to będzie rozbudowa (rozbudowa jest traktowana jak budowa).

 

Należy zaznaczyć, że na budowę, rozbudowę, przebudowę należy uzyskać pozwolenie budowlane oraz pozwolenie wodnoprawne, gdyż jest to budowla hydrotechniczna. Do pozwolenia na budowę budowli hydrotechnicznej należy dołączyć pozwolenie wodnoprawne.

 

Pamiętać także należy o tym, że pozwolenia mogą wymagać nawet te inwestycje, które są wymienione na liście robót zwolnionych (jak np. remont), gdy starosta dojdzie do wniosku, że inwestycja powinna być realizowana na podstawie pozwolenia, i sprzeciwia się jej realizacji na zgłoszenie, a następnie nałoży obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę (uprawnienia te wynikają z art. 30 ust. 7 Prawa budowlanego).

 

Tak więc największe znaczenie dla odpowiedzi na Pańskie pytanie ma przewidywany zakres prac w stosunku do tego slipu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wstrzymanie robót budowlanych

Mój problem dotyczy wstrzymania robót budowlanych. Na mojej działce znajdował się stary budynek gospodarczy (do 20 m2), który przylegał do granicy z działką sąsiada. Dostałem pozwolenie na rozbiórkę tego budynku. Po rozbiórce rozpocząłem w tym samym miejscu budowę nowego budynku gospodarczego. Sąsiad początkowo nie miał nic przeciwko temu. Potem jednak zasugerował, abym postawił budynek w innym miejscu. Prawdziwy problem pojawił się, gdy wybudowałem komin, który nie był uwzględniony w projekcie. Sąsiad żąda wstrzymania robót budowlanych i rozbiórki komina. Czy sąsiad może wystąpić do starostwa ze swoimi roszczeniami? Czy powinienem spodziewać się kontroli nadzoru budowlanego? Kiedy właściwy organ może wstrzymać roboty budowlane? Przypuszczam, że kilkanaście lat temu sąsiad rozbudował swój dom niezgodnie z projektem budowlanym. Czy mogę domagać się zweryfikowania jego pozwolenia na budowę?

Kłótnia z sąsiadem o granice nieruchomości

Zatrudniony przeze mnie geodeta miał ustalić, jakie są granice mojej działki – okazało się, że ma ona trochę inne granice na mapie niż w terenie. Jeden z moich sąsiadów nie podpisał protokołu ustalenia przebiegu granic. Według protokołu geodety ów sąsiad postawił swój płot na mojej działce. Kilka miesięcy trwały negocjacje z sąsiadem – nie ustąpił. Twierdzi, że sporny teren jest jego własnością przez zasiedzenie. Granica z sąsiadem została w protokole geodety określona jako granica sporna i protokół zarejestrowano w starostwie. Chcę, aby granice ustalone przez uprawnionego geodetę na podstawie map i ksiąg wieczystych były uregulowane. Co mam zrobić? Czy mam szansę wygrać sprawę w sądzie?

Prawo sąsiedzkie – szpecące obiekty przy granicy z działką sąsiada

Działkę mojej mamy od działki sąsiadów oddziela drewniany płot o wysokości 1,5 m, usytuowany w odległości 4,5 m od okien i tarasu jej domu. Ostatnio tuż za tym płotem, wzdłuż jego długości sąsiedzi wmurowali na stałe ukośną suszarkę do bielizny o długości 3,5 m, szerokości 1,5 m i wysokości 1,7 m do 2,4 m. Prośbę mojej mamy o przesunięcie suszarki zignorowali. Czy są przepisy zabraniające oszpecania otoczenia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »