Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy podatek VAT dotyczy prywatnych placówek oświaty pozaszkolnej?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 05.05.2011

Prowadzę prywatną placówkę oświaty pozaszkolnej zajmującą się kursami szybkiego czytania i efektywnej nauki. Czy obowiązuje mnie podatek VAT, a jeśli tak, to jaka stawka?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Usługi edukacyjne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz są od tego podatku zwolnione. Nie jest to równoznaczne z niepodleganiem opodatkowaniu, skutek jednak jest podobny, ponieważ podatku VAT od takich usług się nie płaci.

 

Art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W chwili obecnej w załączniku nr 4 poz. 7 do ustawy wymienione zostały usługi w zakresie edukacji klasyfikowane jako PKWiU ex 80 – w grupowaniu tym mieszczą się zatem m.in. 80.42.10-00.20 (usługi kształcenia ustawicznego dorosłych, gdzie indziej niesklasyfikowanych) oraz 80.42.20-00.00 (usługi w zakresie pozostałych form kształcenia).

 

Są tu pewne niejasności spowodowane legislacją, jednak moim zdaniem w Pani przypadku nie są one istotne – jak wskazuje Przemysław Skorupa w komentarzu praktycznym Usługi edukacyjne a podatek od towarów i usług (Vademecum Doradcy Podatkowego; Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.): „Należy dodatkowo zaznaczyć, iż ustawodawca w załączniku nr 4 wskazując symbol PKWiU dodał oznaczenie ex, które zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oznacza, iż dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Ustawa nie wymienia jednakże szczegółowo kategorii usług edukacyjnych zwolnionych z podatku. Oznaczenie ex może zatem pozostać bez praktycznego znaczenia i być wynikiem błędu lub przeoczenia legislacyjnego. Podnosi się jednak w doktrynie, iż celem wprowadzenia takiego oznaczenia mogło być zwolnienie z podatku od towarów i usług nie wszystkich usług w zakresie edukacji, a jedynie tych o ściśle edukacyjnym charakterze (zgodnie z językowym rozumieniem tego słowa)”.

 

Jako iż Pani usługi będą miały charakter ściśle edukacyjny, będą mogły korzystać ze zwolnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

NIP europejski - wykonywanie tłumaczeń w UE

Kilka dni temu rozpocząłem działalność gospodarczą pod nazwą usługi językowe. W zakres prowadzonej przez mnie działalności wchodzi wykonywanie tłumaczeń pisemnych i ustnych. Będę wykonywał tłumaczenia dla klientów/agencji z Polski, ale także z zagranicy (z krajów UE i innych). Je
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »