Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy nabycie spadku podlega opodatkowaniu?

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 05.08.2013

Nabycie majątku w drodze spadkobrania podlega co do zasady opodatkowaniu. Jednak najbliższa rodzina spadkodawcy może być zwolniona z tego przykrego obowiązku. Warunkiem jest zgłoszenie nabycia spadku urzędowi skarbowemu w odpowiednim terminie.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nabycie spadku – powstanie obowiązku podatkowego

Zasady opodatkowania podatkiem od spadków określa ustawa o podatku od spadków i darowizn1. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 tej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku, czyli złożenia odpowiedniego oświadczenia przed sądem lub notariuszem.

Wyłączenia niektórych składników spadku spod obowiązku podatkowego

Nie wszystko jednak, co spadkobierca otrzymał w spadku, podlega podatkowi. Nie podlega w szczególności obowiązkowi podatkowemu:

 

 1. nabycie praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw;
 2. nabycie środków z pracowniczego programu emerytalnego;
 3. nabycie środków zgromadzonych na rachunku zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnego;
 4. nabycie w drodze spadku środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym oraz na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego.

 

Ponadto zwalnia się od podatku między innymi:

 

 1. nieruchomości i ich części składowe stanowiące gospodarstwo rolne lub jego część (z wyłączeniem budynków mieszkalnych, budynków do specjalistycznej hodowli zwierząt i urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych) pod warunkiem, że będzie ono prowadzone przez spadkobiercę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia;
 2. nabycie praw do wkładów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych;
 3. nabycie przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej przedmiotów wyposażenia mieszkania, pościeli, odzieży, bielizny oraz narzędzi pracy przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym;
 4. nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn pod warunkiem, że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez spadkobiercę sprzedane lub darowane osobom trzecim.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Kwota wolna od podatku

Spadek podlega opodatkowaniu dopiero od pewnej wartości. Pod uwagę bierze się w tym przypadku czystą wartość, czyli wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów. Progi kwot wolnych od podatku zależą od grupy podatkowej i wynoszą:

 

 1. 9 637 zł - dla I grupy podatkowej;
 2. 7 276 zł - dla II grupy podatkowej;
 3. 4 902 zł - dla III grupy podatkowej.

 

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

 

 1. do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
 2. do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
 3. do grupy III – innych spadkobierców.

 

Zwolnienie najbliższej rodziny spadkodawcy z podatku od spadku


Najbliższa rodzina spadkodawcy może być zwolniona od całości podatku niezależnie od tego, co wchodzi w skład spadku. Na zwolnienie może liczyć następujący krąg osób: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Warunkiem uzyskania zwolnienia od podatku jest zgłoszenie nabycia spadku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Zgłoszenia należy dokonać na specjalnie przeznaczonym do tego celu formularzu SD-Z2.

 

 


________________________________________
Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 05.08.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 0 minus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn

Autor omawia zasady ustalania podstawy opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »