.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy muszę założyć działalność gospodarczą?

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 10.03.2014

Chciałabym zakupić mieszkanie pod inwestycję, tj. najpierw planuję wynająć mieszkanie, a rok później – sprzedać z zyskiem. Czy muszę założyć działalność gospodarczą? W tej chwili trudno mi określić, czy ta transakcja będzie jednorazowa, czy też w przyszłości zdecyduję się na podobną inwestycję. Co z podatkiem VAT? Czy stałabym się podatnikiem podatku VAT, sprzedając takie mieszkanie? Czytałam, że dla celów VAT najem prywatny jest uznawany za działalność gospodarczą. Jeśli jednak wartość sprzedaży nie przekroczy 150 tys. zł, to można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Ponadto wynajmowanie nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolnione z VAT. Czy to oznacza, że nie muszę zakładać działalności gospodarczej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności chciałabym wyjaśnić, że odrębną kwestią jest obowiązek ewentualnej rejestracji działalności gospodarczej (wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej), a czym innym spełnianie warunku „prowadzenia działalności gospodarczej” dla celów podatku od towarów i usług. Inaczej mówiąc – opodatkowanie dochodów z najmu jako tzw. najmu prywatnego (bez założenia działalności gospodarczej) nie wyklucza opodatkowania podatkiem od towarów i usług (taka działalność będzie dla celów podatku dochodowego traktowana jako najem prywatny, a dla celów podatku od towarów i usług jako działalność gospodarcza).

 

Zamieszanie wynika z różnych definicji działalności gospodarczej – odrębna definicja zawarta jest w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.), inna w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), a jeszcze inna – w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

 

W Pani przypadku osobiście uważam, że nie ma potrzeby założenia działalności gospodarczej (rejestracji w CEIDG) ani odprowadzania składek ZUS w przypadku czasowego uzyskiwania dochodów z najmu jednego mieszkania – prościej i wygodniej będzie skorzystać z możliwości opodatkowania tzw. najmu prywatnego (możliwe są tu zasady ogólne wg skali podatkowej z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów bądź opodatkowanie zryczałtowane).

 

Dla celów ustawy o podatku od towarów i usług dochody z wynajmu będą traktowane jako uzyskiwane z działalności gospodarczej – nie oznacza to natomiast automatycznie obowiązku rejestracji.

 

Po pierwsze, tak jak Pani słusznie zauważyła, obowiązuje zwolnienie podmiotowe do wysokości 150 tys. złotych obrotu w roku. Po drugie, wynajem lokali mieszkalnych na cele wyłącznie mieszkaniowe (nie na cele działalności gospodarczej) jest zwolniony z opodatkowania – nawet gdyby zarejestrowała się Pani jako podatnik podatku od towarów i usług, faktury byłyby wystawiane ze stawką zwolnioną.

 

Rejestrację dla celów podatku od towarów i usług z pewnością należałoby rozważyć, jeżeli mieszkanie będzie nabywane na rynku pierwotnym (ewentualnie na wtórnym, ale transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług) i wynajmowane na cele działalności gospodarczej (w grę wchodziłaby tu możliwość odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie).

 

Jeżeli mieszkanie będzie wynajmowane na cele prywatne – rejestracja jest moim zdaniem niecelowa (możliwości odliczenia podatku i tak nie będzie, gdyż będzie on związany z działalnością zwolnioną).

 

Fakt późniejszej sprzedaży mieszkania i jej wpływ na ewentualne przekroczenie limitu będzie zależeć od tego:

 

  • czy mieszkanie było zakupione na rynku pierwotnym (ewentualnie na wtórnym, ale w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia),
  • czy przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przy jego zakupie, czy poniesiono wydatki na jego ulepszenie.

 

Generalnie w przeważającej większości dostawy nieruchomości są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

 

Jeżeli ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania, proszę o kontakt – wyjaśnię szczegółowo w formie odpowiedzi na pytania dodatkowe.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl