Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można oskarżyć o usiłowanie molestowania?

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 08.01.2010

Czy poprawne jest oskarżenie z art. 13 w związku z art. 199 Kodeksu karnego? Czy można kogoś oskarżać o usiłowanie molestowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przytoczona w pytaniu kwalifikacja prawna jest jak najbardziej możliwa. Zgodnie z art. 199 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Co ważne, żeby odpowiadać z art. 199 K.k., nie musi wcale dojść do czynu nierządnego.

 

Dla przykładu można podać sytuację, kiedy pracodawca straszy pracownicę zwolnieniem z pracy, jeśli ta nie stawi się u niego wieczorem w mieszkaniu w wiadomym celu. Jeśli pracownica nagrałaby tę rozmowę, to pracodawca może odpowiadać za usiłowanie. Proszę pamiętać, że zgodnie z art. 13 §1 usiłowanie ma miejsce wtedy, gdy sprawca „w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje”. Jak wynika z przytoczonego przepisu, aby można było mówić o usiłowaniu, muszą być spełnione trzy warunki. Przede wszystkim sprawca musi mieć zamiar popełnienia konkretnego czynu zabronionego. Zamiar sprawcy, jako warunek ustalenia usiłowania, musi być wykazany na podstawie całokształtu materiału dowodowego.

 

Ponadto sprawca podejmuje zachowanie będące bezpośrednim zmierzaniem do popełnienia czynu zabronionego. W nauce przyjmuje się, że zachowanie bezpośrednio zmierza do dokonania, gdy zagrożenie dla dobra prawnego, będącego znamieniem czynu zabronionego objętego zamiarem sprawcy, przekształca się z zagrożenia abstrakcyjnego w zagrożenie realne.

 

Wreszcie ostatnim warunkiem jest brak dokonania czynu zabronionego objętego zamiarem sprawcy. Sąd Najwyższy trafnie stwierdził (wyrok z 5 sierpnia 1982 r., sygn. akt I KR 158/82), że granica pomiędzy usiłowaniem a dokonaniem przebiega w zakresie wypełnienia (przestępstwo dokonane) lub niewypełnienia (przestępstwo usiłowane) wszystkich znamion przestępstwa określonych w ustawie karnej. Usiłowanie więc różni się od dokonania brakiem zrealizowania przez sprawcę wszystkich znamion przestępstwa, a zwłaszcza nieosiągnięciem skutku.

 

Na koniec pragnę dodać, że błąd sprawcy w postaci urojenia sobie stosunku zależności, zaufania albo krytycznego położenia (to znaczy nieświadomości, że te stany rzeczy nie zachodzą) prowadzić może, w razie zgody rzekomej „ofiary” na zbliżenie, do kwalifikacji z art. 199 K.k. w związku z art. 13 § 2 K.k., to jest jako nieudolne usiłowanie (partner zbliżenia intymnego nie jest obiektem zdatnym do dokonania na nim przestępstwa z art. 199 K.k., czego sprawca sobie nie uświadamia).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 8 =

»Podobne materiały

Nieprzyzwoite propozycje ze strony szefa - co zrobić?

Mój problem dotyczy molestowania w pracy. Od 4 lat pracuję w państwowej firmie. Jakiś czas temu zostałam awansowana na stanowisko kierownicze. Od tego czasu szef składa mi nieprzyzwoite propozycje, próbuje mnie całować, przytulać itp. Starałam się go zbyć, ale szef robił się coraz bardziej napa

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »