Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę zapomnieć o wyroku?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 04.04.2016

Jestem skazany z art. 202 § 4a Kodeksu karnego. Nie było pokrzywdzonych. Wyrok sądu – 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Czas kary zawieszenia zakończył się 9 listopada 2014 roku. W czasie zawieszenia kary nie było żadnych kłopotów z prawem z mojej strony. Czy mogę liczyć na zatarcie skazania i zapomnieć już formalnie o tym wyroku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyroki skazujące odnotowywane są w Krajowym Rejestrze Karnym, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) zatarcie skazania polega na uznaniu skazania za niebyłe i usunięciu wpisu o skazaniu z rejestru karnego. Od tego momentu skazany ma prawo twierdzić, że nie był karany.

 

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa lub na wniosek. Istotna z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 76 § 1 K.k., zgodnie z którym „skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby”. Wyraźnie podkreślić należy, iż jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania.

 

Do opisanej przez Pana sytuacji nie ma zastosowania przepis art. 106a K.k., zgodnie z którym „nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15”. Orzeczona wobec Pana kara nie była bowiem karą pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

 

Mając na uwadze powyższe, przepis art. 76 § 1 K.k. będzie miał do Pana zastosowanie, ale dopiero po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Innymi słowy musi minąć 6 miesięcy od zakończenia tzw. zawiasów.

 

Rekapitulując, nie można skutecznie wnosić o zatracie skazania w Pana przypadku [stan prawny z dnia 17.12.2014 r.]. Zatracie skazanie nastąpi z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus dziewięć =

»Podobne materiały

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Niecałe 6 lat temu sąd uznał mnie za winnego prowadzenia roweru po alkoholu (art. 178a § 2 Kodeksu karnego). Grzywnę uiściłem. Czy kara została zatarta? Potrzebuję zaświadczenia o niekaralności – czy mogę je uzyskać?

Praca na lotnisku mimo wyroku skazującego w przeszłości

W 2007 r. zostałem skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Sprawdziłem w KRK, że to skazanie już uległo zatarciu. Obecnie mam szansę na pracę na lotnisku, ale nie wiem, czy ją dostanę. Weryfikacji ma dokonywać straż graniczna. Czy to możliwe, że ma dostęp do innych danych o mojej osobie, z

Okres próby po jeździe po alkoholu

W 2010 r. zostałem skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości na 1 rok w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę. Kwotę zapłaciłem, okres próby minął. Tydzień temu znów zostałem zatrzymany na tym samym wykroczeniu. Czy moje skazanie jest już zatarte, czy będę odpowiadał jak za recydywę?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »