Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę zapomnieć o wyroku?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 04.04.2016

Jestem skazany z art. 202 § 4a Kodeksu karnego. Nie było pokrzywdzonych. Wyrok sądu – 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Czas kary zawieszenia zakończył się 9 listopada 2014 roku. W czasie zawieszenia kary nie było żadnych kłopotów z prawem z mojej strony. Czy mogę liczyć na zatarcie skazania i zapomnieć już formalnie o tym wyroku?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wyroki skazujące odnotowywane są w Krajowym Rejestrze Karnym, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) zatarcie skazania polega na uznaniu skazania za niebyłe i usunięciu wpisu o skazaniu z rejestru karnego. Od tego momentu skazany ma prawo twierdzić, że nie był karany.

 

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa lub na wniosek. Istotna z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 76 § 1 K.k., zgodnie z którym „skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby”. Wyraźnie podkreślić należy, iż jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania.

 

Do opisanej przez Pana sytuacji nie ma zastosowania przepis art. 106a K.k., zgodnie z którym „nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15”. Orzeczona wobec Pana kara nie była bowiem karą pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

 

Mając na uwadze powyższe, przepis art. 76 § 1 K.k. będzie miał do Pana zastosowanie, ale dopiero po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Innymi słowy musi minąć 6 miesięcy od zakończenia tzw. zawiasów.

 

Rekapitulując, nie można skutecznie wnosić o zatracie skazania w Pana przypadku [stan prawny z dnia 17.12.2014 r.]. Zatracie skazanie nastąpi z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Niecałe 6 lat temu sąd uznał mnie za winnego prowadzenia roweru po alkoholu (art. 178a § 2 Kodeksu karnego). Grzywnę uiściłem. Czy kara została zatarta? Potrzebuję zaświadczenia o niekaralności – czy mogę je uzyskać?

Praca na lotnisku mimo wyroku skazującego w przeszłości

W 2007 r. zostałem skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Sprawdziłem w KRK, że to skazanie już uległo zatarciu. Obecnie mam szansę na pracę na lotnisku, ale nie wiem, czy ją dostanę. Weryfikacji ma dokonywać straż graniczna. Czy to możliwe, że ma dostęp do innych danych o

Okres próby po jeździe po alkoholu

W 2010 r. zostałem skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości na 1 rok w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę. Kwotę zapłaciłem, okres próby minął. Tydzień temu znów zostałem zatrzymany na tym samym wykroczeniu. Czy moje skazanie jest już zatarte, czy będę odpowiadał jak za
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »