

Indywidualne porady prawne
Czy mogę uznać pismo za przedawnione i nic nie robić?Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.10.2016 |
W 2007 roku otrzymałam rozliczenie kosztów ogrzewania za okres 2006–2007. Nie zgodziłam się z rozliczeniem, ponieważ w porównaniu z rokiem poprzednim ilość jednostek zużycia była znacznie niższa, a kwota dopłaty prawie identyczna, poprosiłam spółdzielnię o wyjaśnienie powyższego. Odpowiedzi oczywistej oczywiście nie otrzymałam. Ostatnie pismo wysłane do spółdzielni w tej sprawie jest z dnia 30.05.2008, brak na nie odpowiedzi. W międzyczasie mieszkanie zostało sprzedane. Nie pamiętam już, czy kwota została uregulowana. Teraz nagle otrzymuję wezwanie do zapłaty za okres 2006/2007, podana kwota nie zgadza się nawet z kwotą w rozliczeniu. Termin do zapłaty 7 dni od daty otrzymania wezwania. Grożą podaniem sprawy do sądu. Czy powinnam coś zrobić? Czy można tu mówić o przedawnieniu i nic nie robić? |
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.
Bank udzielił Pani pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zatem mając na uwadze treść art. 118 K.c., przedawnienie nastąpi po okresie 3 lat.
Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną.
Istotne jest, że bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.
W chwili obecnej należałoby zatem zapoznać się z dokumentacją umowy pożyczki celem dokładnego przeanalizowania harmonogramu spłaty. W sytuacji pożyczki spłacanej ratalnie (mniemam, iż w okresach miesięcznych) wymagalność każdej z rat następuje w innym terminie. Do daty, w której każda z rat jest wymagalna, należy doliczyć 3 lata, wówczas dzień następujący po tym terminie będzie pierwszym dniem w którym doszło do przedawnienia roszczenia.
Wskazać należy nadto na treść art. 123 K.c., zgodnie z którym „bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; 2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje, 3) przez wszczęcie mediacji”.
Konkludując wszystko powyższe, przedawnienie pożyczki następuje po upływie 3 lat. W sytuacji spłaty ratalnej termin 3 lat liczony jest oddzielnie dla każdej z rat.
Podkreślenie wymaga, iż przedawnienie nie jest brane przez sąd z urzędu, co powoduje, że zarzut przedawnienia musi być złożony w postępowaniu sądowym. Oczywiście może Pani w piśmie do banku podnieść zarzut przedawnienia, jeżeli z przedawnieniem mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Nie zwalnia to jednak Panią z obowiązku podniesienia takiego zarzutu w postępowaniu sądowym. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>