Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata środków za zaległy urlop

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.11.2016

Mąż prowadzi działalność. W lipcu zwolnił się nasz pracownik, który pracował u nas 6 lat, i zażądał spłaty ekwiwalentu za urlop za ten okres zatrudnienia. Wiem, że mąż źle zrobił, że mu tego urlopu nie dawał ani nie wypłacał. Zresztą on też nie chciał, bo chciał jak najwięcej zarobić. Ale jest teraz problem. Nie muszę mówić, że przy takiej liczbie pracowników, czyli ten pan i mąż, kokosów nie było. Co mamy w związku z tym zrobić, bowiem nie chcielibyśmy wchodzić na drogę sądową? Wiem też, że po upływie 3 lat roszczenia pracownika odnośnie urlopu i ekwiwalentu ulegają przedawnieniu. Co zatem zrobić?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 152 ustawy Kodeks pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

 

Pracownikowi, który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, należy wypłacić ekwiwalent pieniężny. Prawo do ekwiwalentu pieniężnego powstaje zatem w sytuacji niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Bez znaczenia jest przy tym przyczyna niezrealizowania urlopu wypoczynkowego w naturze, taka jak nieudzielanie urlopu pracownikowi przez pracodawcę czy fakultatywne, a nawet obligatoryjne przesunięcie terminu wykorzystania urlopu.

 

Wskazanie przyczyn, z uwagi na które pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ma charakter zamknięty. Jedynym wyjątkiem od wskazanej wyżej zasady jest sytuacja, w której pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wypłata środków za zaległy urlop

 

Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy stanowi w istocie surogat urlopu wypoczynkowego. Dlatego też, analogicznie do zasad ustalania wysokości należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, również w ekwiwalencie za niewykorzystany urlop powinien zostać uwzględniony wymiar urlopu dodatkowego należnego pracownikowi na mocy odrębnych przepisów.

 

Natomiast w przypadku ustania stosunku pracy, po nabyciu przez pracownika prawa do kolejnego urlopu, wypłaca się pracownikowi ekwiwalent urlopowy przy zastosowaniu zasady proporcjonalności.

 

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu w dacie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wypłata pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypiera zatem prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze. A zatem wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu z powodu rozwiązania stosunku pracy nie przedłuża czasu trwania umowy o pracę o skonsumowany przez ekwiwalent okres urlopu – wyrok SN z dnia 18 lutego 1980 r., sygn. akt I PRN 6/80, OSNC 1980/9/175).

 

Z dniem powstania prawa do ekwiwalentu rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczenia o to świadczenie. Bieg terminu przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny biegnie zatem od momentu ustania stosunku pracy i wynosi 3 lata – tak wyrok SN z dnia 29 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 336/00, OSNAPiUS 2003, nr 1, poz. 14.

 

Podsumowując – Pani mąż ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu za nieprzedawniony urlop. Roszczenie o urlop przedawnia się po upływie 3 lat, a więc z  lat, gdy pracownik nie korzystał z urlopu, należy mu zapłacić ekwiwalent za 3 lata, przy czym za rok obecny w wymiarze proporcjonalnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dopuszczalność wypłaty ekwiwalentu za urlop

Czy pracodawca ma prawo wypisywać pracownikowi urlop bezpłatny, jeśli przysługuje mu urlop płatny, i obiecywać, że dostanie ekwiwalent przy następnej wypłacie?

Odmowa udzielenia urlopu wychowawczego

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wychowawczego, jeśli pracownik złożył pismo w tej sprawie, lecz nie zachował wymogów formalnych wniosku, tj. nie załączył oświadczenia drugiego rodzica o niekorzystaniu z urlopu wychowawczego w tym okresie? Ponadto pismo nie zostało podpisane przez pracownika odręcznie, lecz zawiera tylko wydruk komputerowy. Odmówiłem udzielenia urlopu, ale pracownik nie stawił się do pracy (sądząc, że urlop dostał), zwolniłem więc go dyscyplinarnie. Pracownik założył sprawę w sądzie pracy – jakie są szanse, że sąd orzeknie przywrócenie go do pracy?

Praca na zwolnieniu lekarskim

Czy przebywając na zwolnieniu z powodu ciąży, lub później na urlopie macierzyńskim, mogę podjąć pracę na umowę zlecenie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »