Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mam obowiązek przywrócenia pracownicy do pracy?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.03.2015

Miesiąc temu wygasła umowa na czas określony pewnej pracownicy (po prostu skończyła się). Ani ja, ani pracownica nie chcieliśmy przedłużać stosunku pracy. Dzisiaj otrzymałem pismo od tej pracownicy, że jest w 8. tygodniu ciąży (wraz z zaświadczeniem lekarza) i żąda powrotu do pracy. Czy mam obowiązek przywrócenia pracownicy do pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeks pracy „umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”.

 

Przedłużenie umowy następuje z mocy prawa, nie ma więc potrzeby sporządzania dodatkowych aneksów czy umów. Dla wygody można to jedynie odnotować w aktach osobowych pracownika (na przykład w formie notatki służbowej), aby później informacje o przedłużeniu umowy umieścić na świadectwie pracy.

 

Określenie użyte w przepisie „po upływie 3. miesiąca ciąży” oznacza, że umowa tylko wtedy ulega przedłużeniu z mocy prawa, gdy kobieta jest w trzecim miesiącu ciąży. Przed tym terminem nie ma przeszkód, aby umowa rozwiązała się z upływem terminu, na jaki została zawarta.

 

Wobec tego nie ma Pani obowiązku przywrócenia pracownicy do pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus VI =

»Podobne materiały

Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

Mam umowę o pracę na czas określony do dnia 15.10.2010 r., a przebywam na zwolnieniu lekarskim do dnia 20.10.2010 r. Czy mogę zawrzeć nową umowę z pracodawcą od dnia 16.10.2010 r., w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy taka umowa może zostać zakwestionowana i na jakiej podstawie?

 

Konsekwencje przestępstwa popełnionego przez pracownika w miejscu pracy

Pracownica, którą zatrudniałem od pewnego czasu w sklepie, dopuszczała się czynów niezgodnych z prawem (co zarejestrowała zainstalowana kamera) – kradła artykuły i sprzedawała własny towar. Czy mogę ją tylko zwolnić dyscyplinarnie i wypłacić wynagrodzenie za przepracowany miesiąc (domaga się t

 

Praca na etat w dwóch firmach

Czy mogę pracować w dwóch firmach na tym samym stanowisku mimo braku zgody pierwszego pracodawcy?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »