.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy KRUS może odmówić wypłaty wcześniejszej emerytury?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 09.07.2016

Czy KRUS może odmówić wypłaty wcześniejszej emerytury (kobieta, 55 lat kończę w grudniu), gdy z przerwami doliczyłam się 64 składek kwartalnych = 16 lat oraz świadkowie poświadczą 14-letnią pracę (od 76 do 90 r.) roku w gospodarstwie rodziców?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który osiągnął wiek emerytalny i podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres.

 

Za utrwalony już w orzecznictwie uznać należy pogląd, że „okres ubezpieczenia rolniczego w rozumieniu dotychczasowych przepisów należy traktować jako okres ubezpieczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o u.s r.” (por. wyrok SN z dnia 19 listopada 1993 r., sygn. akt II URN 47/93 OSNCP 1994/5 poz. 117). W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Najwyższy, kierując się regułami wykładni logicznej, systemowej i funkcjonalnej, wywiódł, że obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od wprowadzającej go podstawy prawnej, prowadzi do uzyskania określonego stażu ubezpieczeniowego i stanowi – w tym zakresie – jego prawo nabyte, które nie może ulec przekreśleniu.

 

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 637) od dnia 1 stycznia 2013 r. o emeryturę rolniczą w dotychczasowym wieku emerytalnym (60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni) mogą ubiegać się tylko: kobiety urodzone do dnia 31 grudnia 1952 r. i mężczyźni urodzeni do dnia 31 grudnia 1947 r.

 

Pozostałym osobom (a więc młodszym) wiek emerytalny jest stopniowo podwyższany o jeden miesiąc w każdym kwartale.

 

O wcześniejszą emeryturę rolniczą może ubiegać się osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek (55 lat kobieta), podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat (120 kwartałów) oraz zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej. Aby mówić o zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej, rolnik musi przenieść własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę.

 

Wskazane powyżej warunki muszą być spełnione łącznie oraz do dnia 31 grudnia 2017 r. (po tej dacie nie będzie już można skorzystać z przedmiotowego świadczenia).

 

Jeśli ma Pani 31 lat podlegania pod ubezpieczenie społeczne rolników, może Pani starać się o wcześniejszą emeryturę rolniczą. 16 lat to za mało.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »