Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może żądać podania adresu?

Autor: Tomasz Kowalski • Opublikowane: 03.09.2013

Zajmuję się w firmie naliczaniem wynagrodzeń, w tym obsługą zajęć komorniczych. Do niedawna potrącałem pracownikom mającym wynagrodzenie w wysokości 1600 zł niewielkie kwoty z tytułu zajęć komorniczych. Teraz jednak nie mogę im potrącać nic, ponieważ pensja jest równa wynagrodzeniu minimalnemu. Poinformowałem o tym komornika, w odpowiedzi dostałem pismo, które przesyłam razem z pytaniem. Czy komornik może żądać podania mojego adresu? Czy będzie możliwe ściąganie należności ode mnie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Co do zasady komornik ma bardzo szerokie uprawnienia do żądania informacji w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Mianowicie ma możliwość żądania od w zasadzie nieograniczonego kręgu podmiotów informacji niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji.

 

Od wykonania takiego żądania można uchylić się w takim zakresie, w jakim według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) można odmówić przedstawienia dokumentu lub złożenia zeznań w charakterze świadka albo odpowiedzi na zadane pytanie.

 

Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianym regulacjom:

 

„Każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera informacje niejawne” (art. 248 § 1 K.p.c.).

 

Od powyższego obowiązku może uchylić się ten, kto co do okoliczności objętych treścią dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznania (o czym dalej) albo kto posiada dokument w imieniu osoby trzeciej, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu, czyli gdyby ta osoba również mogła odmówić zeznań jako świadek (art. 248 § 2 K.p.c.).

 

Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych (czyli rodziców, dziadków itd., jak również dzieci, wnuków, prawnuków) i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia (więź prawna podobna do stosunku rodzica i dziecka). Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia (art. 261 § 1 K.p.c.).

 

Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich (powyżej określonych) na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi (art. 261 § 2 K.p.c.).

 

Żaden z powyżej określonych wyjątków według mnie nie występuje w sprawie. Ocena owej niezbędności należy do komornika. Moim zdaniem żądanie Pana danych ma związek z tym, że to Pan prowadzi czynności związane z egzekucją wynagrodzenia pracownika, tak jak zostało to określone w piśmie od komornika.

 

Należy jednak zauważyć, że podanie imienia, nazwiska i stanowiska służbowego jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ ma związek z wykonywanymi czynnościami z zakresu zajęć komorniczych przez Pana, jako pracownika. Trudno jednak uznać, że niezbędne w tym zakresie są również Pana prywatne dane adresowe. Powyższe miałoby uzasadnienie, gdyby ustalenie takich danych było konieczne do prawidłowego prowadzenia egzekucji, np. gdyby to od Pana egzekwowano daną należność.

 

Możliwość egzekwowania długu od osób trzecich jest uzależniona od spełnienia określonych prawem przesłanek. Egzekucja nie może być dowolnie przez komornika przeprowadzona.

 

Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy:

 

  • egzekucja prowadzona jest przeciwko spółce cywilnej (jej wspólnikom);
  • egzekucja prowadzona jest przeciwko osobom pozostającym w związku małżeńskim;
  • egzekucja prowadzona jest przeciwko spółkom handlowym;
  • egzekucja prowadzona jest przeciwko spadkobiercom;
  • dług przechodzi na inna osobę wskutek czynności dokonanej z dłużnikiem (np. nabył Pan nieruchomość obciążoną hipoteką), względnie nabycia obciążonego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.

 

Jeżeli żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, komornik nie ma prawnej możliwości egzekwowania zaległej należności od Pana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 6 =

»Podobne materiały

Restrykcje prawne, które może zastosować wierzyciel, względem niesumiennego dłużnika

Mam problemy finansowe i opóźniam się ze spłatami kredytów lub płacę mniejsze kwoty niż są ustalone. Jedna umowa została mi wypowiedziana na kwotę 100 tys. zł. Obecnie spłacam ją, ale w ratach, które sam sobie ustaliłem, czyli około 600 zł. Ponadto mam zaległości u mojego kontrah

Prawo komornicze – czy komornik może wejść do mieszkania osoby postronnej?

Komornik egzekwuje ode mnie długi m.in. przez zajmowanie ruchomości, które znajdują się w mieszkaniu mojej dziewczyny. Pod tym adresem dość często przebywam, ale zameldowany jestem u rodziców. Czy komornik ma prawo wejść do lokalu osoby postronnej i szukać tam mojego majątku?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »