Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może wystawić fakturę VAT?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.12.2016

Nabyłem nieruchomość gruntową zabudowaną w drodze licytacji komorniczej. Czekam teraz na prawomocne postanowienie sądu o przesądzeniu własności. Dłużnik, który został zlicytowany, przed licytacją złożył oświadczenie u komornika, iż jest czynnym płatnikiem podatku VAT, ponadto ja w imieniu podatnika złożyłem takie samo oświadczenie w swoim urzędzie skarbowym, także przed licytacją. Czy komornik może/powinien wystawić fakturę VAT? Jaka jest stawka podatku, czy 23%? Kiedy może to zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak wprost stanowi art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług, komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Faktury dokumentujące dostawę towarów w tym trybie, z tytułu których na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy, wystawia w imieniu i na rzecz dłużnika komornik (wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego) zgodnie z art. 106c pkt 2 ustawy o VAT. W takiej sytuacji faktura jest wystawiana przez komornika w trzech egzemplarzach, z których jeden jest wydawany nabywcy, drugi komornik (płatnik) pozostawia w swojej dokumentacji, a trzeci przekazuje dłużnikowi (podatnikowi). W praktyce, mimo pewnych wątpliwości dotyczących sprzedaży nieruchomości, komornik jest płatnikiem i wystawia fakturę również przy licytacyjnej sprzedaży nieruchomości. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał powyższe za zgodne z prawem m.in. w wyroku z dnia 26 marca 2015 r., w sprawie C-499/13.

 

Na marginesie, nawet jeśli właściciel jest podatnikiem VAT, to nie oznacza jeszcze, że sprzedaż podlegać musi opodatkowaniu według stawki 23%, a to rzutuje na obowiązek wystawienia faktury, gdyby bowiem dostawa była zwolniona od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a, to na mocy art. 106b ust. 2 podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do tej sprzedaży, chyba że zażąda tego nabywca (wtedy i tak mamy do czynienia ze zwolnieniem). Proszę jednak zauważyć, że przepis dotyczy podatnika, a nie płatnika komornika, więc powstają tu wątpliwości, czy taką fakturę mimo wszystko komornik miałby obowiązek wystawić bez żądania nabywcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Co wchodzi w zakres PKWiU 93.03.11 Usługi pogrzebowe i pokrewne – jaka obowiązuje stawka VAT?

Firma jest właścicielem cmentarza, ale nie świadczy usług pogrzebowych, lecz udostępnia cmentarz innym firmom w celu dokonania pochówku. Pobiera za to opłaty: za czynności formalno-administracyjne związane z pogrzebem, za nadzór nad przeprowadzeniem pochówku, za wydanie zezwolenia na postawienie pomnika.

Czy te opłaty wchodzą w zakres PKWiU 93.03.11 i w związku z tym są objęte 7% podatkiem VAT i jednocześnie są zwolnione z ewidencji w kasach fiskalnych? Czy może podlegają VAT-owi 22%? Spółka w 2009 r. fakturowała te opłaty z podatkiem 22%. Budzi to jednak nadal nasze wątpliwości. Czy mogą je Państwo rozwiać?

Odliczanie części zakupów według proporcji, a części w całości

Moja firma świadczy usługi zwolnione i opodatkowane i odlicza VAT według proporcji. Niedawno otworzyliśmy filię, która prowadzi tylko sprzedaż opodatkowaną. Czy możliwe jest odliczanie części zakupów według proporcji, a części w całości? Jak będzie się obliczało wskaźnik proporcji za 2011 r.?

Kontakty handlowe z partnerem ze Szwajcarii

Od pewnego czasu mamy kontakty handlowe ze szwajcarskim partnerem. Co jakiś czas dostajemy premię na podstawie faktury marketingowej. Problemem jest ustalenie właściwej stawki VAT. Zasugerowano nam zerowe obciążenie. Czy w przypadku takich kontaktów handlowych stawka 0% jest właściwa?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »