Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy doradca podatkowy może na stronie internetowej swojej firmy zamieszczać informacje o zmianach w przepisach?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.03.2011

Czy doradca podatkowy w celu zwiększenia atrakcyjności swojej firmy może na stronie internetowej zamieszczać newsy z zakresu przepisów podatkowych? Mój znajomy twierdzi, że jako doradca podatkowy nie może udzielać darmowych porad, a publikowanie takich informacji na stronie WWW może być w ten sposób postrzegane. Czy urząd skarbowy może takie publikacje potraktować jako nieodpłatne świadczenie usług?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Doradca podatkowy ma pełne prawo do wystąpień publicznych i publikacji o charakterze profesjonalnym lub naukowym; dozwolone jest podawanie m.in. tytułu „doradca podatkowy”.

 

Publikowanie tekstów tak informacyjnych jak i naukowych nienoszących znamion reklamy nie jest zabronione jakimkolwiek przepisem prawa powszechnie obowiązującego. Między innymi nie zabrania tego ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Nie zabraniają również takiej działalności Zasady Etyki Doradców Podatkowych (tekst jednolity na podstawie uchwały 41/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 30 marca 2010 r. uwzględniający zmiany do uchwały 28/2006 II Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych wynikające z uchwał: 22/2007 II Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych oraz 60/2010 – 89/2010 III Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych), które dostępne są na stronie KRDP: http://www.krdp.pl/strona.php/1041_zasady_etyki_doradcow_podatkowych__tekst_ujednolicony.html.

 

Jedynym ograniczeniem jest zakaz reklamy obowiązujący doradców podatkowych. Zakaz ten wynikał, co prawda, z uchylonego art. 38 ustawy o doradztwie podatkowym („Doradca podatkowy nie może reklamować świadczonych przez siebie usług”), jednakże zasady etyki w obecnym brzmieniu na reklamę ciągle nie zezwalają. Zgodnie z tymi zasadami niedopuszczalne jest zachowanie doradcy podatkowego służące obejściu obowiązujących ograniczeń w zakresie reklamy, w szczególności poprzez:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

  1. stosowanie w informacji elementów ocennych,
  2. porównywanie jakości usług z innymi doradcami podatkowymi,
  3. wywoływanie nieuzasadnionego oczekiwania co do wyników pracy,
  4. powoływanie się na osobiste relacje z podmiotami związanymi z organami publicznymi,
  5. zlecanie osobom trzecim rozpowszechniania informacji sprzecznych z zasadami etyki o doradcy podatkowym lub o spółkach doradztwa podatkowego.

 

Reasumując, nie można podać podstawy prawnej w przepisach szczególnych zezwalającej na przedmiotowe publikacje – nie ma jednak jakiegokolwiek przepisu, który by ich zabraniał. Co więcej, art. 9A wyżej wymienionych zasad wskazuje, że przy okazji publikacji dozwolone jest podawanie tytułu „doradca podatkowy”. Oznacza to, że dozwolone są i same publikacje.

 

W omawianym przypadku, moim zdaniem, nie może być również mowy o jakimkolwiek nieodpłatnym świadczeniu usług, krąg odbiorców takiego komunikatu jest bowiem nieokreślony – informacja (publikacja) nie jest przygotowywana dla pana X, ale każdy, kto wpisze w przeglądarce adres strony, zapozna się z tymi informacjami. Setki doradców publikują takie informacje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nabycie w drodze zasiedzenia a podatek

Czy w 1988 r. obowiązywał 7% podatek płacony przy nabyciu nieruchomości przez zasiedzenie? Nabyłam nieruchomość po 20 latach przez zasiedzenie (w 1988 r.), jednakże dopiero w 2010 r. przeprowadziłam sprawę w celu założenia KW. Teraz US przysłał mi pismo, że nie dopełniłam obowiązku podatkowego (7% podatku od zasiedzenia) i każe mi zapłacić podatek na podstawie orzeczenia sądowego z 2010 r. Czy US ma do tego prawo?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »