Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy brat ma prawo do mojej części nieruchomości?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.01.2016

Moi rodzice 4 lata temu przekazali mi w darowiźnie 1/3 nieruchomości. Jakiś czas temu zmarła moja matka. Jeden z braci (jest nas czworo rodzeństwa) posiada jej testament sprzed darowizny, w którym powołała go do całości spadku. Chce on przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Testamentu nie podważamy. Czy brat ma prawo do mojej części nieruchomości, którą otrzymałem w darowiźnie? Czy reszta spadkobierców ma prawo do jakiejś części spadku po zmarłej mamie? Czego mam się spodziewać na rozprawie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.

 

W pierwszej kolejności podnieść należy, iż sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Istotne z punktu widzenia Pana, brata, ojca i sióstr interesu znaczenie ma przepis, zgodnie z którym sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

 

W tym przypadku żadne z Państwa nie kwestionuje załączonego do wniosku testamentu. Jeżeli sąd nie będzie miał wątpliwości co do ważności testamentu, a brat w terminie 6 miesięcy od śmierci matki, złoży oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, sąd wydana postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku na podstawie testamentu przez Pana brata z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Skutkiem powyższego będzie wpisanie Pana brata do księgi wieczystej założonej dla nieruchomości, której jest Pan współwłaścicielem. Innymi słowy w miejsce matki wpisany będzie brat, co skutkować będzie nie zmianą wielkości udziałów, lecz zmianą współwłaściciela.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po matce, na którego podstawie spadek po niej nabędzie Pana brat, nie ma bowiem dla Pana większego znaczenia, gdyż nie ma ono wpływu na Pana udział w prawie własności. W dalszym ciągu będzie Pan współwłaścicielem nieruchomości w 1/3 części.

 

Jeżeli nie będziecie Państwo kwestionować testamentu, wówczas możecie Państwo dochodzić zachowku. Innymi z uwagi na fakt, iż gdyby nie testament dziedziczyliby Państwo w 5 osób, każdemu z Państwa przypada połowa z 1/5, tj. 1/10 spadku po matce. Przyjmuję bowiem, że nikt nie jest osobą małoletnią ani też trwale niezdolną do pracy. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

 

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Jeżeli spadkobierca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

 

Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.

 

Nie można zatem wykluczyć, że 1/10 spadku po matce przedstawia spory majątek, ale proszę pamiętać, że brat będzie odpowiadał po matce do wysokości aktywów, które ta po sobie pozostawiła, m.in. do wartości 1/3 części nieruchomości, w której jest Pan współwłaścicielem. Osobiście polecam próbować dowiedzieć się jaka wartość zostanie ustalona w czasie spisu inwentarza, tj. wartość aktywów i pasywów pozostawionych przez Pana matkę, wówczas będzie możliwe ustalenie, czy brat będzie wzbogacony na skutek nabycia spadku, czy też wszystko, co otrzyma, będzie musiał spieniężyć i spłacić długi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Śmierć ojczyma a prawa do spadku

Dziadek, czyli ojczym mojej matki, zmarł w 1990 r., nie pozostawiając spadku. Po jego śmierci babcia mieszkała w ich domu. Kilka miesięcy temu zmarła. Jakie prawo do działki i domu ma moja mama, skoro jej ojczym miała czworo dzieci z poprzedniego małżeństwa? Za jego życia toczył się pr

Wydziedziczenie jednego ze spadkobierców przez drugiego

Czy jeden ze spadkobierców może wydziedziczyć drugiego, który nigdy nie interesował się ani nie zajmował się zmarłym? Brat wyjechał bowiem 30 lat temu do Kanady i nawet nie przyjechał na pogrzeb taty, a teraz liczy na połowę jego domu.

Spadek w Polsce pozostały po Niemcu

Niedawno zmarł mój mąż, który był Niemcem. Dysponuję niemieckim aktem notarialnym dotyczącym podzielonego spadku po mężu. Z aktu wynika, że w zamian za spłatę jego dzieci z pierwszego małżeństwa uzyskam 100% praw do mieszkania kupionego przez męża w Polsce przed naszym ślubem
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »