.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ZUS zakwestionuje zatrudnienie u męża w celu otrzymania wysokiego zasiłku macierzyńskiego?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.02.2019

Planujemy dziecko, żona prowadzi działalność gospodarczą jednoosobową i opłaca najniższy ZUS, ok. 1250 zł. I tutaj mam pytanie - jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński? Czy jeżeli zatrudnię żonę w mojej firmie na etacie i zapłacę np. 10 000 zł netto, to wystarczy, aby z etatu dostać 100% wynagrodzenia? Czy ZUS zakwestionuje to zatrudnienie u męża, czyli pozorne? Kolejny pomysł to założyć spółkę z o.o. i w niej zatrudnić żonę na etacie. Jak długo muszę płacić żonie na etacie wysoką pensję, aby później zasiłek był w wysokości pensji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy ZUS zakwestionuje zatrudnienie u męża w celu otrzymania wysokiego zasiłku macierzyńskiego?

Fot. Fotolia

W przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę, jeśli Pana żona już wcześniej podlegała ubezpieczeniu chorobowemu, nie będzie okresu wyczekiwania i praktycznie od razu będzie mogła przejść na 100% płatne zwolnienie lekarskie. Jednak ZUS praktycznie od razu się tą sprawą zainteresuje i rozpocznie kontrolę.

 

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS ma prawo do kontrolowania, czy świadczenia uzyskane z ubezpieczeń społecznych nie zostały uzyskane przez osoby nieuprawnione, na przykład na podstawie fikcyjnie prowadzonej działalności gospodarczej czy fikcyjnego stosunku pracy.

 

Problemem nie jest tutaj zatrudnienie żony, która jest w ciąży, tego ZUS nie neguje, ponieważ nie ma przepisów, które by tego zabraniały. Jednak fakt, że żona została zatrudniona za tak wysokie wynagrodzenie i od razu albo w niedługim okresie czasu przeszła na zwolnienie, będzie już budziło podejrzenie o pozorność zawartej umowy.

 

Podkreślić należy, że w każdej takiej sprawie dokonywana jest wnikliwa ocena zebranego materiału dowodowego. Gdy ZUS stwierdzi, że stosunek pracy był zawarty w celu wyłudzenia świadczeń, odmawia przyznania zasiłku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton