Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy żona może zabronić mieszkania we wspólnym domu po rozwodzie?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 01.12.2018

Rozwiedliśmy się z żoną 1,5 roku temu. Mieliśmy dwa domy. Ten, w którym mieszkaliśmy, właśnie sprzedaliśmy i podzieliliśmy się środkami pieniężnymi. Żona się wyprowadziła do nowego partnera, a ze środków otrzymanych ze sprzedaży pierwszego domu kupiła mieszkanie na wynajem. Ja jeszcze zamieszkuję w pierwszym domu i chcę się przeprowadzić do drugiego, też wspólnego. Czy żona może mi zabronić do niego się przeprowadzić? Każe mi wynająć mieszkanie, a dom ma być pusty. Ten drugi dom utrzymujemy jeszcze razem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy żona może zabronić mieszkania we wspólnym domu po rozwodzie?

Fot. Fotolia

Przedstawił Pan skromny opis stanu faktycznego. Czy posiada Pan klucze do drugiego domu? Czy dom stał pusty? Czy był/jest wynajmowany? Czy ma Pan inną nieruchomość? Jakie były Państwa ustalenia w przedmiocie podziału majątku, w tym korzystania z tego domu? cCzy posiadacie Państwo dzieci?

 

Kwestia dopuszczenia do posiadania byłych małżonków nie jest już jednoznaczna. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, co prawda na tle art. 840 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego, ale mający odzwierciedlenie także w niniejszej sprawie, że orzeczenie rozwodu jest zdarzeniem, pozbawiającym – w całości lub w części – wykonalności orzeczenia o dopuszczeniu do współposiadania mieszkania jednego z małżonków przez drugiego, jeżeli wykonanie tego orzeczenia w całości lub w części, ze względu na właściwości mieszkania i zmianę stosunku między stronami w wyniku ustania małżeństwa, byłoby sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem mieszkania lub z zasadami współżycia społecznego (por. Uchwała SN z dnia 6 lipca 1970 r. w sprawie III CZP 46/70, OSNC 1971/2/23).

 

W uzasadnieniu cytowanej uchwały Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, iż „orzeczenie posesoryjne o dopuszczeniu do współposiadania mieszkania między małżonkami opiera się na założeniu istnienia małżeństwa. Nie do pomyślenia bowiem jest, zdaniem Sądu Najwyższego, dopuszczenie do współposiadania całego mieszkania osoby obcej płci. W niniejszej sprawie chodzi wprawdzie o dopuszczenie o współposiadanie części mieszkania, ale Sąd Najwyższy również w takiej sytuacji wyjaśnił, że wyjątkowo, w zależności od wielkości i rozkładu mieszkania, mogłoby wchodzić w rachubę dopuszczenia do części mieszkania (uchwała SN z 27 października 1969 r. w sprawie III CZP 49/69, OSNCP 1970/6/3)”. Z reguły jednak wykonanie i tego rodzaju orzeczenia w nowych zmienionych okolicznościach godziłoby w zasady rozwodu i doprowadziłoby do powstania sytuacji mieszkaniowej, jaka nie może istnieć miedzy osobami obcymi innej płci. Byłoby to więc sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

W opisanym stanie faktycznym wskazuje Pan, iż dom jest pusty, nieużytkowany przez byłą żonę. Stąd też nie ma żadnych uzasadnionych powodów, aby żona mogła skutecznie zablokować możliwość wprowadzenia się Pana do domu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus III =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki