Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy zaprzeczenie ojcostwa może złożyć w sądzie ojciec biologiczny dziecka?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 18.04.2019

Jestem w małżeństwie i urodziłam dziecko, którego ojcem nie jest mój mąż. Czy zaprzeczenie ojcostwa w sądzie mogę złożyć ja i mój mąż, który jest prawnym opiekunem dziecka? Czy zaprzeczenie ojcostwa może złożyć w sądzie ojciec biologiczny dziecka, który nie figuruje w akcie urodzenia? Dziecko ma trzy miesiące, a wiem, że na zaprzeczenie ojcostwa jest termin od dnia urodzenia 6 miesięcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Pani przypadku mamy do czynienia z domniemaniem ojcostwa, przez co Pani mąż został wpisany do aktu urodzenia. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego (art. 62 § 1) „jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”.

 

Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemania mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

 

Uprawnionymi do wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa są: mąż matki, matka lub dziecko oraz prokurator.

 

Termin na wniesienie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa może być różny. Jest bowiem uzależniony od tego, kto występuje z nim do sądu. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa najpóźniej po upływie 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Matka dziecka może wnieść pozew przed upływem 6 miesięcy od dnia, gdy dziecko się urodziło.

 

Dziecko natomiast takie powództwo może wnieść dopiero po osiągnięciu pełnoletniości, ale nie później niż po upływie 3 lat od dnia uzyskania pełnoletniości. Prokurator – zawsze; ustawodawca nie ogranicza jego uprawnienia w czasie. Nigdy domniemany biologiczny ojciec dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + zero =

»Podobne materiały

Prawo dziadka do widywania własnych wnucząt

Z powodu różnych nieporozumień zięć przestał się ze mną kontaktować i odsunął ode mnie całą swoją rodzinę. Ja jednak bardzo kocham dzieci mojej córki, brałem czynny udział w ich wychowywaniu i dlatego zależy mi na tym, aby móc się z nimi spotykać. Czy dziadek ma prawo domagać się widywania własnych

Ulga na dziecko po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, mam dwoje dzieci i oboje z byłą żoną sprawujemy władzę rodzicielską. Czy mogę w całości rozliczać ulgę za jedno dziecko, czy muszę to robić według dni, w których przebywały u mnie dzieci razem?

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzmi, czy mogę przekazać
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »