
Indywidualne Porady Prawne
Czy zaliczka na zakup materiałów stanowi przychód?Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 20.03.2019 |
Przedsiębiorca zwolniony z VAT-u podpisał umowę ze wspólnotą mieszkaniową na wykonanie prac budowlanych w 2019 r. W grudniu 2018 r. otrzymał zaliczkę na zakup materiałów budowlanych. W 2019 r. zgłosił się do US jako czynny płatnik VAT. Czy zaliczka na zakup materiałów stanowi przychód? W 2018 r. wydano tylko 15% zaliczki. |
Fot. Fotolia ![]() |
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy PIT „za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług”.
W myśl natomiast art. 14 ust. 1c ustawy PIT „za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h–1j i 1n–1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo 2) uregulowania należności”.
W przedstawionym problemie należy zwrócić uwagę na treść art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy PIT, gdzie wprost wskazano, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
W rezultacie na gruncie podatku dochodowego zaliczka otrzymana na poczet przyszłej usługi nie powoduje powstania przychodu. Przychód taki powstaje dopiero w momencie wykonania całościowej usługi. Ustawa PIT przewiduje w zasadzie jeden wyjątek od powyższej reguły. Zgodnie z art. 14 ust. 1j ustawy „w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej, zawiadomią właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu”.
Jak zatem widać, zaliczka może ewentualnie stanowić przychód podatkowy, ale jedynie gdy podlega ono obowiązkowej rejestracji na kasie fiskalnej oraz gdy podatnik dobrowolnie wybierze taką formę rozliczania i powiadomi o tym w terminie naczelnika urzędu skarbowego. Jak przypuszczam, w przedstawionej przez Panią sprawie żadna z tych okoliczności nie miała miejsca, w związku z czym otrzymana zaliczka nie stanowi przychodu podatkowego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Usługi zwolnione z VAT przed zmianą ustawy a stan w 2011 r.Prowadzę działalność gospodarczą o kodzie 90.01.Z (wystawianie przedstawień artystycznych), reprezentuję artystę i fakturuję jego honoraria powiększone o moją prowizję. Do 2010 r. korzystałem ze zwolnienia z VAT. Obecnie nie wiem, jak interpretować art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy oWykonana usługa a wpis do ewidencjiJestem osobą fizyczną. Czy podpisanie umowy z kontrahentem na usługę, której nie wpisałem do ewidencji działalności gospodarczej, może skutkować nieważnością umowy? Wpis do ewidencji uzupełniłem dopiero po roku. Usługę wykonuję ja. Czynności w ramach tej umowy mają charakter cykliczny. CzyZaległe należności dla urzędu skarbowego i ZUS z tytułu prowadzenia firmyW 2007 r. wyjechałem za granicę, nie likwidując firmy (działalność osoby fizycznej). Nie płaciłem należności ani urzędowi skarbowemu, ani ZUS. Czy w tym przypadku możliwe jest przedawnienie wierzytelności? Czy mogę reaktywować swoją działalność? Czy długi będę mógł spłacać na raty? |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>