.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy zachowek pomniejsza wartość przychodu ze sprzedaży?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.06.2017

Mąż w spadku odziedziczył mieszkanie, które sprzedał przed upływem 5 lat i w związku z tym musi zapłacić podatek lub przeznaczyć te pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Czy zbycie przeze mnie na rzecz męża połowy udziałów w domu, w którym mieszkamy może być takim celem? Jesteśmy właścicielami domu w ustawowej współwłasności. Dodatkowo, w czasie kiedy sprzedawaliśmy mieszkanie musieliśmy zapłacić zachowek. Czy zachowek pomniejsza wartość przychodu ze sprzedaży?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy zachowek pomniejsza wartość przychodu ze sprzedaży?

Fot. Fotolia

W mojej ocenie to niemożliwe. Żaden z małżonków nie może rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Małżonkowie mogą dokonywać rozporządzenia poszczególnymi składnikami majątku tylko wspólnie, a brak wspólnych oświadczeń woli wyklucza możliwość skutecznego przeniesienia własności nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 10 marca 2015 r., I ACa 1078/14). Mąż nie może zawrzeć umowy sam z sobą, jest ona nieważna z mocy prawa.

 

W mojej ocenie jedynie zakup lokalu od małżonka, z jego majątku odrębnego, w ustroju rozdzielności majątkowej realizuje tzw. cel zaspokajania potrzeb mieszkaniowych; w przypadku wspólności małżeńskiej takie nabycie nie będzie realizacją warunków ulgi.

 

W kwestii zaś zachowku, nie może on być kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia odziedziczonego mieszkania. Podobnie wskazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 20 lipca 2016 r. (IBPB-2-2/4511-531/16/MMa): „Kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia omawianej nieruchomości nie stanowi wydatek poniesiony tytułem zachowku wypłaconego na rzecz brata Wnioskodawcy – nie można zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu, gdyż nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych w sposób nieodpłatny. Zachowek nie jest bowiem nakładem na nieruchomość zwiększającym jej wartość ani kwotą zapłaconego podatku od spadków i darowizn; konieczność zapłaty przez Wnioskodawcę zachowku stanowiła jego osobiste zobowiązanie wobec brata”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl