Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy współwłaściciel nieruchomości może sprzedać swoją część dla spółki?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 13.08.2017

Czy jeden ze współwłaścicieli nieruchomości może sprzedać swoją część do spóło z o.o. i jaki jest skutek dla pozostałej dwójki? Czy zmienia się podatek od nieruchomości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady każdy ze współwłaścicieli może swój udział sprzedaż, darować, wnieść aportem do spółki itd. Stanowi o tym wprost art. 198 Kodeksu cywilnego. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że niezależnie od stanowiska pozostałych 2 współwłaścicieli, jeden z nich może  bez przeszkód sprzedaż swój udział.

 

Skutek jest taki, że zmienia się po prostu współwłaściciel i zamiast dotychczasowego, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może korzystać  z nieruchomości oczywiście w sposób zgodny z pozostałymi współwłaścicielami.

 

W zakresie podatku od nieruchomości, o który Pan pyta, generalną zasadą jest to, że w przypadku wykorzystywania nieruchomości do celów gospodarczych obowiązuje inna, wyższa stawka niż ma to miejsce w odniesieniu do nieruchomości, która do takich celów wykorzystywana nie jest.

 

W tym przypadku sprawa będzie o tyle bardziej skomplikowana, o ile – jak rozumiem – Państwa nieruchomość nie jest podzielona, w sensie, że nie ma, powiedzmy, na niej lokali, gdzie kilka będzie wykorzystywanych dla celów działalności gospodarczej, dlatego obawiam się, że wyższy podatek będzie naliczany od całej nieruchomości. Jest tak dlatego, że nie można w takiej sytuacji ustalić, z czego będzie korzystała spółka.

 

Aby nie być gołosłowną, odwołam się do orzecznictwa. Precyzyjniej będzie to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Rzeszowie z dnia 14 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 826/10: „ponieważ spółdzielnia mieszkaniowa, która prowadzi działalność gospodarczą, jest współwłaścicielem garażu, wyodrębnionego pod względem prawnym jako odrębny lokal użytkowy, a obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.) ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach, w tym i mieszkańcach, to wszyscy współwłaściciele opłacają podatek wg stawek określonych w art. 5a ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, pomimo że tylko jeden ze współwłaścicieli, w tym przypadku spółdzielnia mieszkaniowa, prowadzi działalność gospodarczą, a inni współwłaściciele nie. Ponieważ obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach, nie można zróżnicować stawek podatku dla różnych współwłaścicieli w zależności od tego, który z nich prowadzi działalność gospodarczą, a który jej nie prowadzi”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus pięć =

»Podobne materiały

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwi

 

Czynsz za bezumowne korzystanie z lokalu

Sprawa o zniesienie współwłasności trwa od kilkunastu lat, ja mam pół mieszkania notarialnie po babci, o drugie pół toczy się sprawa na podstawie zapisów testamentowych, które dziadek sporządził na rzecz mojej babci, a które przeciwnicy procesowi starają się obalić. Ja mieszkam w mieszkaniu nieprzer

 

Zniesienie współwłasności albo w drodze umowy między współwłaścicielami, albo przez sąd

Po rozwodzie pogodziliśmy się z mężem i żyliśmy nadal razem. Urodziło się nam drugie dziecko. W tym też czasie kupiliśmy jedną działkę (oboje jesteśmy właścicielami), a drugą (graniczącą z pierwszą) otrzymaliśmy w darowiźnie dla obojga od rodziców eksmęża. Były mąż rozpoczął budowę domu na darowanej

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »