Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy syn musi zwrócić ostatnią emeryturę po śmierci mamy?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 28.02.2019

Mama zmarła 30 marca. 29 marca wpłynęła na konto emerytura za kwiecień. Syn jest współwłaścicielem konta. Czy syn musi zwrócić tę ostatnią emeryturę po śmierci mamy?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z treścią art. 101 pkt 2 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS prawo do świadczenia ustaje ze śmiercią osoby uprawnionej, natomiast wg art. 130 ust. 1 ustawy świadczenie wypłaca się za miesiące kalendarzowe w dniu ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin jego płatności.

 

Z kolei zgodnie z art. 136a ww. ustawy: „w razie śmierci emeryta (…) wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zmarł emeryt (…)”. Oznacza to, że świadczenie zmarłej nie było już należne.

 

Wskażę jednak uchwałę Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r. (sygn. akt II UZP 2/09) dotyczącą sytuacji, gdy świadczenie z ZUS wpłynęło na konto bankowe emeryta/rencisty i zostało wypłacone przez spadkobierców. SN uznał, że jeśli bankowi nie uda się ustalić, kto konkretnie wypłacił te pieniądze z bankomatu, posługując się kartą płatniczą zmarłego i przypisanym do niej PIN-em, to za zwrot do ZUS-u nadpłaconej emerytury odpowiedzialny jest bank, a nie spadkobiercy.

 

W tym wypadku konto stanowi współwłasność, jeśli zostanie wypłacone przez współwłaściciela, ZUS może domagać się zwrotu świadczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przerwa między zwolnieniami lekarskimi a okres zasiłkowy

Przebywam na zwolnieniu lekarskim ze względu na kontuzję barku. Mam zwolnienie cały czas od jednego lekarza ortopedy o kodzie M-75. Na zwolnieniu przebywać będę najprawdopodobniej do 177 dnia ciągłości zwolnienia. Potem jest weekend, kiedy ja jako pracownik umysłowy nie pracuję i na poniedziałek mam wyznaczoną operację na halluksa nogi i widzę, że na skierowaniu do szpitala jest symbol M-28. Na pewno dostanę zwolnienie, ale od tego samego ortopedy co na bark. Stąd pytanie odnośnie interpretacji przez ZUS ciągłości zwolnienia – bowiem teraz mam bark, a potem mam operację nogi, czy ZUS może uznać te dwa schorzenia za jedno, skoro oba mają sygnaturę „M”?

Składki ZUS większościowego wspólnika spółki i prezesa zarządu

ZUS zamierza wydać wkrótce decyzję o pozbawianiu mnie ubezpieczenia, ponieważ mam umowę o pracę jako prezes zarządu, którą podpisałem sam ze sobą. Chcą mnie objąć ubezpieczeniem, takim jak przy jednoosobowej działalności. Spółka ma dwóch udziałowców: jestem nim ja z 99% udziałów i drugi udziałowiec – 1% udziałów. Jednak w KRS jest on nieuwidoczniony, bo udziałowców ze znikomymi udziałami nie wymienia się z imienia i nazwiska. Tak więc jestem tylko ja. Jeśli dostarczę do ZUS protokół z walnego zgromadzenia wspólników, w którym napisano, że z powołania wyznaczono mnie na prezesa zarządu i mam pełnomocnictwo WZW do podpisania umowy o pracę z prezesem zarządu – czy to rozwiąże mój problem?

Zatrudnienie córki na 1/2 etatu

Moja córka była zatrudniona w mojej firmie na 1/2 etatu przez 3 lata. Pięć miesięcy temu zaszła w ciążę, wtedy podwyższyłem jej wynagrodzenie i etat, od razu przeszła na zasiłek chorobowy. Pracownika na zastępstwo zatrudniłem dopiero po 3 miesiącach. Obecnie ZUS kwestionuje moje decyzje. Czeka mnie spór w sądzie. Co powinienem wykazywać na korzyść moją i córki, co może wytykać mi ZUS?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »