.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy syn może zamieszkać z ojcem bez mojej zgody?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 09.02.2018

Jestem po rozwodzie. Były mąż miał wyrok za znęcanie się nad rodziną oraz ma ograniczone prawa rodzicielskie. W ostatnim czasie zaczął nawiązywać kontakt z 14-letnim synem. Pod wpływem ojca syn chce z nim zamieszkać. Czy syn może zamieszkać z ojcem bez mojej zgody?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady – 14-letni syn dalej jest osobą małoletnią i to Pani jako rodzic decyduje o jego sprawach samodzielnie w zakresie, w którym sąd ojcu ograniczył jego władzę rodzicielską.

 

Teraz wszystko zależy od działań jakie Pani podejmie:

 

1) W obszarze zmiany postanowienia, którym sąd ograniczył władzę, np. żądając pozbawienia praw i zakazu kontaktów syna z ojcem – o ile są ku temu podstawy, tzn. kontakty, które syn nawiąże z ojcem będą dla niego (syna) szkodliwe i groźne.

 

2) Wezwanie ojca do nieprzyjmowania syna i nienakłaniania do zmiany miejsca pobytu, bo narusza to postanowienie sądu i godzi w dobro dziecka.

 

Nie wiem jak brzmi wyrok, którym skazano ojca za znęcanie się, nie znam też treści postanowienia ograniczającego jego prawa do dziecka – to ma kluczowe znaczenie, bowiem jeżeli swym postępowaniem narusza on którekolwiek z tych orzeczeń sądowych należy także działać na tej podstawie, odpowiednio informując sądy – zarówno karny, jak i opiekuńczy.

 

Tak jak przedstawiłam – ma Pani mnóstwo środków przeciwdziałania tej sytuacji – no i pewność, że tak młody człowiek mimo przekonania o tym, że wie czego chce – nie decyduje jeszcze sam o sobie. Owszem – sąd w tym wszystkim weźmie pod uwagę aktualną sytuację ojca, jak i wolę (racjonalną) syna. Nie oznacza to jednak automatyzmu i schematu tzn., że sąd zrobi odruchowo i automatycznie tak jak chce ojciec i syn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »