.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy spadek należny zmarłemu przechodzi na dzieci?

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 18.02.2021 • Zaktualizowane: 04.03.2021

Dwa miesiące temu zmarł mój wujek - brat mojego taty, który również już nie żyje od 4 lat. Pozostawił po sobie dom i oszczędności. Nadal żyje wujka siostra i brat. Mój wujek nie miał najbliżej rodziny, żadnych dzieci ani żony. Nie pozostawił również po sobie żadnego spadku ani zapisu, kto, ile i co ma dostać po jego śmierci. Czy spadek po bracie ojca przechodzi na mnie jako osobę dziedziczącą po ojcu? Mój tata miał tylko jedno dziecko - mnie. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy spadek należny zmarłemu przechodzi na dzieci?

Zasady spadkobrania

Istotne są zasady dziedziczenia ustawowego z uwagi na brak testamentu. Zasady te wynikają z Kodeksu cywilnego. A według niego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.  W braku zstępnych( dzieci, wnuków) i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Dopiero w braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy.

Możliwość dziedziczenia po bracie ojca

Pani ojciec zmarł szybciej niż wujek. Wśród spadkobierców po wujku nie ma: małżonka, nie ma jego dzieci, nie ma jego rodziców. Oznacza to, że spadkobiercami może zostać: rodzeństwo wujka oraz dzieci rodzeństwa wujka, jeżeli rodzeństwo zmarło szybciej od spadkodawcy i pozostawiło po sobie zstępnych (dzieci – pkt 3 zdanie 3).

 

Pani ojciec to wobec wujka rodzeństwo. Pani jest wobec wujka zstępnym (żyjącym dzieckiem zmarłego brata) jego rodzeństwa. A ponieważ ojciec nie dożył otwarcia spadku po bracie, część, jaka by mu przypadała, przechodzi na jego dzieci – w tym przypadku Panią jako jedynego spadkobiercy po swoim ojcu.

 

Udział, jaki przypadnie Pani w spadku, zależy od liczby spadkobierców po wujku, czyli żyjącym oraz zmarłym wcześniej rodzeństwie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton