Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sanatorium ma prawo monitorować jadalnię i salę ćwiczeń?

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 09.11.2019

Jestem obecnie w sanatorium. W jadalni oraz na salach ćwiczeń w sanatorium są zainstalowane kamery. Nie życzę sobie monitoringu podczas spożywania posiłków oraz podczas moich ćwiczeń. Ustawa o ochronie danych osobowych podaje, że „§ 2. Monitoring nie obejmuje pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek”. Czy sanatorium ma prawo monitorować jadalnię i salę ćwiczeń?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy sanatorium ma prawo monitorować jadalnię i salę ćwiczeń?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż w Polsce brak jest ogólnie obowiązującego aktu prawnego, który regulowałby sprawy monitoringu wizyjnego – prace w tym zakresie trwają od lat, ale nie widać na chwilę obecną perspektywy na ich ukończenie.

 

Zacytowany przez Pana fragment przepisu jest częścią art. 222 § 2 Kodeksu pracy. Dotyczy on wyłącznie monitoringu wizyjnego prowadzonego przez pracodawcę w stosunku do własnych pracowników. Zatem nie będzie miał tutaj zastosowania.

 

Wspomniana przez Pana ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych również nie reguluje tych kwestii, gdyż w zasadzie jest to obecnie akt prawny o technicznym charakterze.

 

Jedynymi przepisami, które mogą mieć tu zastosowanie jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – czyli słynne RODO.

 

Trzeba mieć jednak na uwadze, iż zapisy tego aktu prawnego nie wskazują bezpośredniej odpowiedzi na Pańskie pytanie. Kwestie monitoringu osób (bez wskazania, czy jest to monitoring audio czy wideo, bądź innego typu – np. komunikacji elektronicznej) wskazują w:

 

– art. 35: gdy ze względu na swój charakter, zakres, kontekst i cele z dużym prawdopodobieństwem może powodować wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, administrator przed rozpoczęciem przetwarzania dokonuje oceny skutków planowanych operacji przetwarzania dla ochrony danych osobowych, w szczególności w przypadku systematycznego monitorowania na dużą skalę miejsc dostępnych publicznie;

 

– art. 37: obowiązek wyznaczenia przez administratora danych inspektora ochrony danych, w sytuacji gdy „główna działalność administratora lub podmiotu przetwarzającego polega na operacjach przetwarzania, które ze względu na swój charakter, zakres lub cele wymagają regularnego i systematycznego monitorowania osób, których dane dotyczą, na dużą skalę”.

 

Jak widać, powyższe przepisy nie pomagają nam w rozwikłaniu Pańskiego zapytania, dlatego należy odnieść się do podstawowego przepisu RODO, czyli ustalenia, czy administrator przetwarza legalnie dane osobowe, jakimi może być również wizerunek. Kwestię tę reguluje art. 6 RODO. W mojej ocenie możliwe, że w tym przypadku w grę wchodzi:

 

– zgoda, którą Pan udzielił – np. podczas przyjmowania do sanatorium podpisał Pan stosowny dokument (art. 6 ust. 1 lit. a),

– przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej (art. 6 ust. 1 lit. d), bądź

– przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora (art. 6 ust. 1 lit. f).

 

Jeśli nie wyraził Pan jasno i wyraźnie swojej zgody to prawdopodobnie monitoring jest prowadzony ze względu na uzasadniony interes administratora, którym może być ochrona osób przebywających w sanatorium (zarówno pracowników, jak i kuracjuszy) oraz mienia (administratora, jak i kuracjuszy).

 

Jeśli zaistniała jakaś podstawa prawna przetwarzania, można przejść do oceny, czy przetwarzanie to jest zgodne z zasadami określonymi w art. 5 RODO, zwłaszcza czy przetwarzanie danych poprzez monitoring jest adekwatne do celu przetwarzania oraz w sposób ograniczony.

 

Czyli obowiązujące przepisy nie wykluczają z góry możliwości stosowania monitoringu w wymienionych przez Pana miejscach. Należałoby zwrócić się do administratora danych osobowych z zapytaniem o cel takiego przetwarzania. Częściowo takie informacje winny zostać zawarte w klauzuli informacyjnej, która powinna być Panu udostępniona w sposób umożliwiający swobodne zapoznanie się z nią.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 3 =

»Podobne materiały

Robienie żartów przez telefon a odpowiedzialność prawna

Jestem youtuberem. Jak się ma nasze prawo do robienia żartów przez telefon? Mam na myśli dzwonienie np. do hotelu ze śmiesznym pytaniem lub do osób oferujących przedmioty na olx. Nikomu przy tym nie ubliżam, nie grożę itd. Na koniec rozmowy, jeśli zdążę, mówię „zostałeś wkręcony”. Czy kt

 

Nawiązywanie kontaktów biznesowych drogą elektroniczną a RODO

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mogę wysyłać maile z zaproszeniem do współpracy do firm i spółek (na oficjalny adres mailowy podany na stronie firmy)? Czy może to zostać uznane za łamanie RODO? W jaki sposób mogę nawiązywać nowe kontakty biznesowe z nowymi klientami drogą elektron

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »