.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pracodawca może zmienić zakres zadań pracownikowi pod ochroną w wieku przedemerytalnym?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.09.2019

Jestem w wieku przedemerytalnym, pod ochroną, czy pracodawca może zmienić mi zakres zadań w tym samym dziale?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy pracodawca może zmienić zakres zadań pracownikowi pod ochroną w wieku przedemerytalnym?

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 42 § 4 ustawy Kodeks pracy „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”.

 

Jeśli więc zmieniono Pani stanowisko na jedynie 3 miesiące w roku i do tego ma Pani kwalifikacje do zajmowania tego nowego stanowiska, nie ma potrzeby wręczania Pani wypowiedzenia zmieniającego, a wie=ęc ochrona przedemerytalna nie ma tutaj znaczenia.

 

Jeśli zaś dokonano wypowiedzenia zmieniającego, to co do zasady jest ono dopuszczalne jedynie w kilku – określonych przepisami – przypadkach.

 

Zgodnie z art. 39 pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

 

Ograniczenie to dotyczy także wypowiedzenia zmieniającego, chyba że wypowiedzenie (definitywne albo zmieniające) stało się konieczne ze względu na:

 

1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;

2) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

 

Wypowiedzenie zmieniające jest także dopuszczalne mimo ochrony przedemerytalnej w przypadku likwidacji stanowiska – wtedy pracodawca musi pracownikowi zaproponować inne stanowisko.

 

Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie ma miejsca, a mimo to otrzymała Pani wypowiedzenie zmieniające, musi się Pani odwołać do sądu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton