Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy praca kierowcy autobusu jest pracą zmianową?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 14.11.2017

Jestem kierowcą autobusu i od kilku lat moja praca jest wykonywana w godzinach drugiej zmiany, tzn. rozpoczynam pracę zgodnie z harmonogramem pracy między godziną 12 a 15 i kończę między 20 a 24. W tych godzinach zmieniam kierowcę z pierwszej zmiany na tym samym stanowisku pracy. Czy moja praca jest pracą zmianową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy praca kierowcy autobusu jest pracą zmianową?

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że Kodeks pracy zawiera definicję czasu pracy. Wynika z niej, że za czas pracy uważa się czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Definicja ta zawiera w sobie dwa istotne elementy:

pozostawienie pracownika w dyspozycji pracodawcy oraz

– miejsce, w którym pracownik pozostaje w takiej dyspozycji.

 

Powyższe oznacza, że za czas pracy uznawany jest nie tylko czas rzeczywistego wykonywania pracy, ale także wszystkie te okresy, w których pracownik nie wykonuje efektywnie pracy, ale pozostaje jednocześnie w dyspozycji pracodawcy, np. w czasie przerwy lub podczas awarii maszyny. Gdy pracownik oczekuje na polecenia pracodawcy i jest gotowy do ich wykonywania wystarczy, aby uznać to za czas pracy.

 

Jeśli pracownik pozostaje w dyspozycji, pracodawca może dysponować osobą pracownika zlecając mu pracę wynikającą z umowy. Z tego względu pracownik musi być faktycznie gotowy do wykonywania pracy w wyznaczonym miejscu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

 

Okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy rozpoczyna się od momentu stawienia się pracownika w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, gdzie praca ma być świadczona, a kończy się z upływem tzw. dniówki roboczej.

 

Kodeks pracy zawiera również definicję pracy zmianowej. Wynika z niego, że praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według z góry ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory świadczenia pracy przez poszczególne osoby po upływie określonej liczby godzin, dni, tygodni.

 

Z definicji tej wynika, że zmianowość może polegać na tym, że u danego pracodawcy przez np. 3 miesiące praca przebiegać będzie od 7.00 do 15.00, a przez następne 3 miesiące od 15.00 do 23.00. A zatem nie muszą występować równocześnie co najmniej dwie zmiany, wystarczy tylko, że dojdzie do zmiany rozkładu czasu pracy w określonej jednostce czasu.

 

To, że pracuje Pan w godzinach „drugiej zmiany”, a więc od południa do wieczora nie oznacza jeszcze, że Pana praca jest zmianowa, gdyż pracownik nie musi pracować od 8-16, bowiem pracodawca może mu wyznaczyć inne godziny zgodnie ze swoimi potrzebami. Chyba że pracuje Pan jednego dnia od 12-20, a następnego od 15-24 i potem cykl się powtarza. Wówczas taką pracę można nazwać zmianową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 4 =

»Podobne materiały

Badanie wariograficzne – pomysł pracodawcy

Pracuję jako konwojent. Czy pracodawca może zmusić mnie i innych pracowników do poddania się badaniu wariograficznemu? Celem badania jest uwiarygodnienie firmy. Badania mają się odbyć w najbliższy weekend, czyli w dniach wolnych od pracy. Brak zgody na badanie można wyrazić tylko osobiście, przed ba

 

Delegacja w niedzielę a studia zaoczne

Od kilku lat pracuję, a w zeszłym roku rozpoczęłam studia zaoczne. Pracodawca polecił mi (ustnie) wyjazd służbowy w niedzielę, ale kolidował on z zajęciami na uczelni, dlatego odmówiłam. Wtedy usłyszałam, że powinnam wybrać pracę albo studiowanie. Czy pracodawca może stawiać mi takie ultimatum? Czy

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »