Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy po śmierci matki muszę spłacić braci?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 11.11.2017

Po śmierci mojego ojca wraz z dwoma braćmi zrzekliśmy się spadku i wszystko dostała nasza matka, która następnie oddała mi wszystko w akcie darowizny. Czy po śmierci matki muszę spłacić braci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy po śmierci matki muszę spłacić braci?

Fot. Fotolia

Uprawnienie do zachowku wynika z art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.”

 

Z cytowanego powyżej przepisu wynikają następujące zasady:

  • roszczenie z tytułu zachowku jest zawsze roszczeniem o zapłatę określonej sumy pieniężnej (równowartość w pieniądzu 2/3 – gdy uprawniony do zachowku jest trwale niezdolny do pracy albo małoletni lub 1/2 udziału spadkowego – w pozostałych wypadkach – przysługującego spadkobiercy ustawowemu, który nie został powołany do dziedziczenia z mocy testamentu);
  • roszczenie z tytułu zachowku przysługuje wtedy, gdy dany spadkobierca należy do kręgu spadkobierców ustawowych, a przy dziedziczeniu testamentowym nie został powołany do spadku i nie otrzymał od spadkodawcy darowizny i/lub zapisu w testamencie. Należy pamiętać, że o zachowek można wystąpić tylko w ściśle określonym okresie czasu.

 

Przy obliczaniu zachowku do spadku dolicza się wszystkie darowizny prócz drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych oraz darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami lub osobami uprawnionymi do zachowku dokonanych przed więcej niż 10 lat, licząc wstecz od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), co wynika z art. 993 i 994 K.c.

 

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż dla kwestii zachowku po śmierci Pani mamy nie będzie miało znaczenia to, że Pani na początku zrzekła się swojego udziału w spadku, a następnie otrzymała całość majątku w darowiźnie. Liczy się jedynie to, że Pani otrzymała całość majątku w darowiźnie od matki, przez co po jej śmierci Pani bracia nic w spadku nie otrzymają. W tej sytuacji stwierdzić należy, że będzie Pani zobowiązana do zapłaty zachowku dla braci po śmierci mamy.

 

Zachowek dla braci, przyjmując, że w chwili śmierci mamy będą pełnoletni i zdolni do pracy, wynosić będzie połowę tego, co by im się należało, gdyby normalnie dziedziczyli po śmierci mamy. Skoro zatem po śmierci mamy udział spadkowy każdego spadkobiercy wyniesie 1/3 to zachowek dla Pani braci wyniesie po 1/6 wartości darowizny, którą Pani otrzymała od mamy, pod warunkiem, że Pani bracia nie otrzymają jeszcze do śmierci mamy żadnej wartościowej darowizny od niej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + X =

»Podobne materiały

Prawo do zachowku dzieci brata zmarłego męża

W 1984 roku rodzice męża przekazali nam gospodarstwo rolne w zamian za emeryturę. 11 lat później zmarł teść, a w 2000 r. – także teściowa. Mój mąż zmarł w 2004 r. Czy dzieciom brata mojego męża przysługuje zachowek? Jeśli tak, to czy roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu?

 

Czy dzieci wydziedziczonego brata mogą domagać się zachowku?

Mam z mamą taki problem, chodzi o spadek po ojcu. Rodzice mieli wspólnotę małżeńską. Obydwoje rodzice napisali testamenty z uwagi na to, żeby z powodów długów ich syna i synowej, którzy mieszkali z nimi, nie wylądowali na ulicy. Syn z bratową wyprowadzili się 5 lat temu za granicę, tam się rozwiedli

 

Zachowek po babci po odrzuceniu spadku po ojcu

Mój ojciec rozwiódł się z moją mamą i ożenił się ponownie. Po jego śmierci odrzuciłem spadek po nim. W zeszłym roku zmarła matka ojca, czyli moja babcia. Czy należy mi się po babci zachowek? Dodam, iż jestem jedynym dzieckiem mojego ojca, żona ojca również zmarła. Babcia zostawiła testament, w który

 

Ubieganie się o część majątku po ojcu przepisanego na dzieci

W ubiegłym roku zmarł mój teść. Pozostawił trzy córki. Kilkanaście lat temu przekazał najmłodszej córce 14-hektarowe gospodarstwo rolne w zamian za rentę z KRUS-u. Najmłodsza córka dosrała również dom mieszkalny na działce. Najstarsza córka dostała działkę budowlaną położoną obok domu najmłodszej, o

 

Czy należy się zachowek od darowizny?

Moja mama 14 lat temu spisała testament, w którym cały swój majątek przekazała mi, wydziedziczając moje dwie siostry, które się nią nie interesowały. Dokonała też na moją rzecz darowizny swojego mieszkania z dożywotnią służebnością. Mama niedawno zmarła, a siostry domagają się zachowku. Testament zn

 

Czy wnuczce należy się coś po dziadku?

Zmarł dziadek mojej córki od strony jej ojca (nie jesteśmy w związku). Być może pozostawił testament, ale nic o tym nie wiadomo. Czy mojej córce należy się coś ze spadku lub zachowek? Dziadek dziecka zmarł 1,5 roku temu.

 

Co jest lepsze testament czy umowa dożywocia?

Moi rodzice posiadali mieszkanie oraz murowany garaż. Pięć lat temu ojciec zmarł. Za jego życia rodzice spisali oddzielnie jedno na drugiego testamenty, gdzie wzajemnie sobie przekazali obie nieruchomości. Jestem jedynym bliskim mojej mamy, ponieważ mój brat nie żyje od 20 lat. Brat był żonaty i zos

 

Jak wprowadzić dzieci do spółki cywilnej?

Pytanie dotyczy zmiany składu osobowego spółki cywilnej. Spółkę tworzy małżeństwo – udziały po 50%, są czynnymi podatnikami VAT. Spółka posiada środki trwale, które są amortyzowane, w tym m.in. budynek handlowo-usługowy (VAT od faktur zakupu odliczany). Ze względu na chorobę jednego z małżonkó

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »